nın ye faydası yok!

Avustralya'nın Tazmanya Üniversitesi'nde görev yapan bilim adamları, dizlerdeki lerin tedavisi için yaygın olarak kullanılan ve D vitamininin işe yaramadığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 10.3.2016 16:12
Balık yağının kireçlenmeye faydası yok!
Avustralyalı bilim adamları, ve D vitamininin dizlerdeki lerin tedavisinde olumlu etkisi olmadığını ortaya çıkardı.
Tazmanya Üniversitesi Menzies Tıbbı Araştırmalar Enstitüsü bilim adamları Profesör Chang Hai Ding ve Profesör Graeme Jones, dizdeki kireçlenme ve kıkırdak kaybını yavaşlatmak için kullanılan yağı ve D vitamini üzerinde yaptıkları klinik araştırmaların sonucunu üniversitenin resmi internet sitesinde yayınladı.

Amerikan Tıp Derneği Dergisi'nde de yayımlanan araştırmaya göre; Avustralyalı bilim adamları dizlerinde kireçlenme olan 413 hasta üzerinde araştırma yaptı. Hastaların yarısına D vitamini verilirken, diğer yarısı da plasebo verilen kontrol grubu oldu. Hastaları iki yıl sonra tekrar muayene eden bilim adamları iki grup arasında diz dejenerasyonlarında bir değişiklik göremedi.

Kas İskeleti Sağlığı ve Hastalıkları Araştırma Bölümü Profesörü Chang Hai Ding, "Bu sonuçlar, D vitamininin hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı veya diz kireçlemesinden kaynaklanan diz ağrılarını azalttığını destekleyen bir kanıt olmadığını gösterdi. Araştırmamız D vitaminin diz kireçlemesindeki potansiyel etkilerini inceleyen dünyanın en büyük araştırmasıdır" dedi.

Enstitü tarafından yapılan bir diğer araştırmada da 40 yaşını doldurmuş ve dizinde kemik erimesi bulunan 202 kişi üzerinde denenen balık yağının kemik erimesine faydası olmadığı görüldü. Yapılan araştırmada iki grup hastanın ilk grubuna yüksek dozda balık yağı, diğer gruba da ayçiçek yağı ile birlikte düşük dozda balık yağı verildi.

GENEL KEMİK SAĞLIĞI İÇİN YARARLI

Araştırmada yüksek dozda balık yağı alan hastalarda bir iyileşme olmazken düşük dozda balık yağı ve ayçiçek yağı verilen hastalarda ise iyi yönde gelişme ortaya çıktı. Bilim adamları hastalardaki iyileşmenin ayçiçek yağından kaynakladığına inandıklarını belirtti.

Profesör Graeme Jones, "Araştırma bize balık yağının kireçlenme semptomlarında etkisiz olduğunu gösteriyor" dedi. Karıştırılan yağın ağrıların giderilmesinde daha etkili olmasının kendileri için sürpriz olduğunu kaydeden Jones, "Bu da muhtemelen ayçiçek yağından kaynaklanıyor. Bu bize yüksek oleik asit içeriğinin tedavide yararlı olduğunu düşündürüyor" ifadesini kullandı.

Profesör Jones, diz kireçlenmesi ve kemik erimesi tedavisinde faydalı olmamasına rağmen genel kemik sağlığını geliştirdiği için D vitamini ve balık yağının kullanılmasında yarar olduğunu vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balık yağının kireçlenmeye faydası yok!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN