Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zararı dokunabilecek 5 ve

Giriş Tarihi: 14.3.2016 12:37
Zararı dokunabilecek 5 vitamin ve mineral
Kalsiyum

Yıllar boyunca ilave haplarının özellikle kadınlar için gerekli olduğu savunuldu. Ancak yeni araştırmalar ilave haplardan gelen kalsiyumun kemiklere ulaşamayıp, damarları tıkayarak sorunlarına yol açabileceğine dikkat çekiyor.

Fazla kalsiyum bazı insanlarda böbrek taşına da sebep olabilir.

E i

Alzheimer, katarakt, kardiyovasküler hastalıklar ve kanser riskini düşürmesiyle tanınan , aşırı dozlarda alındığında kanser riskini arttırabiliyor.

İyot


hapı, sadece doktor kontrolünde kullanılmalı. Tiroid bezlerinin çalışmasıyla yakından ilgili olan iyot, az alındığında bezleri yavaşlatabileceği gibi, çok alındığında da aynı etkiyi gösterebiliyor. Bu yüzden ihtiyacınız yokken iyot hapı kullanmak yarardan çok zarara sebep olabilir.

İyot tüketiminizin yeterli miktarda olup olmadığından emin olmak isterseniz, idrar tahlili yaptırıp idrarınızdaki iyot miktarını ölçtürebilirsiniz.

Demir


, oksijeni akciğerlerden vücuda taşıyan hemoglobinin oluşumunda önemli rol oynar. Ayrıca, hücrelerin normal bir şekilde işlevlerini sürdürmeye devam edebilmesi için gereklidir ve bazı hormonların üretimi için de kullanılır. Ancak, test yaptırıp demir eksikliğiniz olduğundan emin olmadan demir ilavesi kullanmak çok zararlı olabilir. Gereğinden fazla demir almak, karaciğerinize, pankreasınıza ve kalbinize hasar verebilir.


B6 Vitamini

B vitamini birçok vücut fonksiyonuna yardımcı olur. Sağlıklı bir beslenme tarzının parçası olan yiyeceklerde bolca bulunduğu için çoğumuz yeterince tüketiriz. Kontrolsüz bir şekilde yüksek dozda hapı kullanmak toksik etki yaratarak zarar getirebilir. Bu yüzden doktorunuza danışmadan kullanmamak gerekir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zararı dokunabilecek 5 vitamin ve mineral
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN