Türkiye'nin en iyi haber sitesi

k kanserler genç-yaşlı ayırmıyor

Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sezin Saygı Özyurt, belirti vermeden gelişebilen k kanser türlerinin çok genç yaşlarda da görülebileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 17.3.2016 14:06
Jinekolojik kanserler genç-yaşlı ayırmıyor

Tarsus lar Derneği, üyelerini Medical Park Tarsus Hastanesi ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sezin Saygı Özyurt'la bir araya getirdi. Derneğin etkinliğinde kadınlara k kanserleri anlatan ve sorularını yanıtlayan Op. Dr. Özyurt, jinekolojik kanserlerin genç yaşlarda da gelişebileceğini vurgulayarak, düzenli kontrolün önemine dikkat çekti.

"TESTLERLE YAKALANABİLİR"

Jinekolojik kanser türlerini "Rahim kanseri, , yumurtalık kanseri, vulva kanseri ve vajina kanseri" olarak sıralayan Op. Dr. Sezin Saygı Özyurt, erken teşhis için "Smear testi, rahim ultrasonu, HPV testi, mamografi ve meme USG" işlemlerinin yapıldığını kaydetti. Op. Dr. Özyurt, "Jinekolojik kanserler, çok genç yaşlarda da görülebilir. Ayrıca ailesinde kanser vakası olmayan kişilerde de ortaya çıkabilir. Bu nedenle 'Gencim' ya da 'Ailemde kanser yok' diyerek, düzenli kontrol ihmal edilmemeli" dedi.

RAHİM AĞZI KANSERİ EN ÜSTTE

Op. Dr. Sezin Saygı Özyurt, diğer yandan bazı belirtilerin jinekolojik kanser habercisi olabileceğini de anımsattı. Op. Dr. Özyurt, "Kötü kokulu vajinal akıntı, adet dışı düzensiz kanama, ilişki sonrası kanama, karında şişkinlik, dış genital bölgede şüpheli kitle gibi durumlarda hemen kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gitmek gerekir" diye konuştu.

Op. Dr. Özyurt, jinekolojik kanser türleri arasında en çok rahim ağzı kanserine rastlandığını da vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Jinekolojik kanserler genç-yaşlı ayırmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN