? Belirtileri nelerdir?

Giriş Tarihi: 23.3.2016 11:13
Felç neden olur? Belirtileri nelerdir?

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Kulak Burun Boğaz Bölümünde görevli Prof. Dr. Harun Doğru, yaşanan sıcak hava nedeniyle kişilerin klimalı ortamlarda serinlemeye çalıştığını ve bu nedenle ani ısı değişiminin birçok hastalığa davetiye çıkardığını söyledi.

Prof. Dr. Harun Doğru, yüksek sıcaklık ve nem oranlarının yaşandığı, dolayısıyla da klimaların en yoğun kullanıldığı günlerde olduğumuzu belirterek "Ne kadar rahatlamak ve ferahlamak için klima kullanılsa da yönünden dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü klima bazı hastalıkların ortaya çıkmasında en büyük etmen olabiliyor dedi.

Sıcaklarda kişilerin serinlemek ve ferahlamak amacıyla klimalı ortamlara geçmesiyle yaşanılan ani ısı değişiminin birçok hastalığa sebebiyet verdiğini anlatan Prof. Dr. Doğru, "Ani ısı değişiklikleri, yüzün hareketini sağlayan sinirin ödemine neden olabiliyor. Çünkü bu sinir kulağın içindeki dar kemik kanalı içerisinden geçiyor. Hafif bir ödem yüzde his kaybından tutun, e kadar sebep olabilir şeklinde konuştu.

POLENE ALERJİSİ OLANLAR TEHLİKE ALTINDA

Klima kaynaklı sağlık problemlerinin genellikle bilinçsiz veya aşırı kullanım sebebiyle görüldüğünün altını çizen Prof. Dr. Doğru, "Özellikle polenlere karşı alerjisi olanların şikyetleri, klimaların çok çalışmasına bağlı artabilir. Bu yüzden polene alerjisi olan kişilerin faydalandığı klimaların, rutin bakımlarının düzenli yapılması ve polen filtrelerinin sık sık temizlenmesi gerekiyor ifadelerini kullandı.

YÜZ FELCİ, ORTA YAŞ VE ÜZERİ YAŞLARDA SIK GÖRÜLÜYOR

Kişilerin ani ısı değişikliğinden kaynaklı his kaybına uğradıklarını hissettiklerinde hemen hekime başvurması gerektiğine değinen Doğru, "Klimatolojik değişikliklere bağlı özellikle orta yaş ve üzeri yaşlarda daha sık görülür. Özellikle bu hastalarımız yaz aylarında yüzlerinde hafif bir his kaybı olduğunda hemen doktora başvurmaları konusunda dikkat etmeliler diye konuştu.

ÇOCUKLARDA ENFEKSİYON HASTALIĞINA SEBEP OLUYOR

Klima kullanımının yaz aylarında çocuk sağlığını da oldukça etkilediğini belirten Doğru, sözlerini şöyle tamamladı: "Ani ısı değişimi aynı zamanda enfeksiyon hastalıklarını tetiklemektedir. Çocukların bağışıklık sisteminin güçlü olmasına rağmen nadir de olsa çocuklarda da enfeksiyon hastalıklarının görülebilir bir durum olması mümkün. Bu nedenle klima kullanımı çocuklar üzerinde de önemli etki bırakmaktadır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Felç neden olur? Belirtileri nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN