Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nde ilerleme kaydedildi

Giriş Tarihi: 6.4.2016 13:29 Güncelleme Tarihi: 6.4.2016 13:30
Türler arası organ naklinde ilerleme kaydedildi

nda için çalışmalar yapan adamları, domuzdan aldıkları ve bir babuna naklettikleri kalbi 2 buçuk yıl çalıştırmayı başardı.

Amerikalı ve Alman adamları tarafından ortaklaşa yapılan çalışmada, domuz kalbini reddetmemesi için babunun genlerde değişiklik yapıldı ve bağışıklık bastırıcı ilaç kullanıldı.Gelecekte hayvan organlarının insana nakledilmesine dair umutları artıran çalışma, bilim dünyasında heyecanla karşılandı.

'deki Ulusal , Akciğer ve Kan Enstitüsünden Muhammed Muhiddin, bir başka canlı türünden alınıp insana nakledilecek organlarla her yıl binlerce kişinin hayatının kurtarılabileceğini söyledi.

Araştırmanın yöneticilerinden Muhiddin, araştırmanın başarılı olması için önceden genlerinde değişiklik yapılan domuzların kullanıldığını belirtti.

Domuzlardan alınan kalplerin bağışıklık toleransını artırmak için çeşitli antikor ve ilaçlarla babunlara nakledildiğini belirten Muhiddin, kalplerin babunların karnındaki iki büyük kan damarlarıyla dolaşım sistemine bağlandığına işaret etti.

Domuz kalbi nakledilen babunların ortalama 298 gün hayatta kaldığına işaret eden Muhiddin, bir babunun 945 gündür sağlıklı yaşam sürdürdüğüne dikkati çekti.

Muhiddin, domuzların kalbinin insanlarınkine benzediğini ve hastalık bulaşması bakımından daha düşük riskli olup hızlı olgunlaştığını dile getirdi.

Daha önce yapılan çalışmalarda başka bir türden alınan organlar, alıcı hayvanın bağışıklık sisteminin tepki göstermesi sonucu başarısızlıkla sonuçlanmıştı.Araştırma, "Nature Communications" dergisinde yayımlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türler arası organ naklinde ilerleme kaydedildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN