Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bahar si olanlar a dikkat!

Uzmanlar, günlük hayatı olumsuz etkileyen bahar si şikayeti bulunan kişilerin, kendisini mümkün olduğunca dan koruması gerektiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 13.4.2016 14:34
Bahar alerjisi olanlar toza dikkat!

Özel Medicana Konya Hastanesi Kulak, Burun, Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Bahri Gezgin, bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte k reaksiyonlar ve k şikayetlerin artmaya başladığını belirtti. Alerjinin günlük hayatı ciddi anlamda olumsuz etkileyebilen bir durum olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Gezgin, "Özellikle bazı iş yerlerinde çalışanların klimaya ya da toza maruz kalması, kapalı ortamlarda ya da okul ortamlarında çalışanların halı tozu alerjisi gibi durumlar çok sık karşılaştığımız durumlardır. Bahsettiğimiz hücrelerin salgıladıkları maddelere karşı etkinlik gösteren ilaç tedavileri uyguluyoruz. Ek ilaçlar kullanabiliyoruz. Burun spreyleri kullanıyoruz ki, burundaki semptomları azaltabilmek açısından ya da burunun alabilirlik seviyesini yükseltebilmek açısından çeşitli ilaç seçeneklerimiz var. Tabii alerji sadece buruna özgü bir şey değil. Bizim hastalığımız kulak burun boğazı ilgilendiren kısım, daha çok burunla ilgili problemler ama kulağı etkileyebilecek, akciğerle ilgili, astımla birliktelik yönünden önemli özellikler taşıyabilecek, vücutta kızarıklıklar yapan ürtiker gibi, dermatit gibi problemler ortaya çıkarabilecek bir durum. Bunlara yönelik ek ilaç tedavi seçenekleri uygulayabilmekteyiz" dedi.

BURUN ALERJİSİNE IŞIN TEDAVİSİ

Uygulaması kolay ve yan etkisi olmayan bir tedavi seçeneğinin de 'greenlight' denilen burun içerisine ışın tedavisi uygulaması yöntemi olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Gezgin, "Özellikle gebelerde ilaç kullanımının çok kısıtlı olduğunu düşünürsek başka seçeneğin olmadığı bir durumda greenlight ışın tedavi yöntemini kullanabiliyoruz. Bu tedavide biz burun içerisinde bir alet ile güneş ışığına yakın bir ışın tedavisi uyguluyoruz. Nasıl vücudumuz yazın güneşlendiğimizde yanmaya bağlı soyulma şeklinde deriyi yenileme özelliğine sahip oluyorsa ışın tedavisiyle burnun içerisindeki mukozada yani burunu döşeyen derinin içerisinde de küçük bir temizlemeyle kendini yenileme mekanizması oluşturuyor. Bu şekliyle de alerjik reaksiyonlara baskı uyguluyoruz. Alerjide uyarılmış hücre sayısını azalttığınızda alerjik şikayetler büyük oranda baskılanabiliyor. Uygulanması kolay ama birkaç seans gerektirebilen ve uzun süre etki edebilen bir tedavi çeşididir" diye konuştu.

İŞTE UYGULAYABİLECEĞİNİZ PRATİK TAVSİYELER

Yrd. Doç. Dr. Gezgin, alerjisi bulunan kişilerin gündelik hayatta doktora gelmeden yapabileceği pratik çözüm önerilerini şu şekilde açıkladı:

Burunla teması azaltmak, bu teması nasıl azaltabiliriz?

''İçeri giren miktarını azaltmak ya da atımını arttırmak olabilir. Bunun için bol bol burun yıkama, buruna su çekme, tuzlu suyu buruna çekme gibi seçenekler ilk akla gelecek yöntemlerdir. Ev hanımları temizlik yaparken evde toz havaya bulaşıyor ve olarak geri alıyor. Bu şekilde alerji ortaya çıkıyor. Bunu azaltabilmek konusunda mutlaka odaları havalandırmak, burun tıkanıklığı yönünden de çok etkili olacaktır. Çok yoğun alerjik problem yaşayan hastalarda mutlaka evde temizlik esnasında olsun, günlük yemek pişirme şeklinde olsun belki maske kullanmak zordur, sıkıcıdır, kolay değildir ama buruna giren teması azaltma konusunda faydalı olabilecek şeylerdir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahar alerjisi olanlar toza dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN