Emine Erdoğan önemli buluşmaya ev sahipliği yaptı

Giriş Tarihi: 14.4.2016 18:00 Güncelleme Tarihi: 14.4.2016 22:43

Emine Erdoğan ‘le Mücadelede Hanımefendiler’in Liderliği Özel Oturumu’na ev sahipliği yaptı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. İslam Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen 'le Mücadelede Hanımefendiler'in Liderliği Özel Oturumu', Cumhurbaşkanı'nın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde Lütfi Kırdar Kongre Salonu'nda yapıldı. T.C. Bakanlığı'nın koordinasyonuyla gerçekleştirilen programa, İİT üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının eşleri katıldı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre yeni görülen kanser vakalarının yüzde 60'ı çoğunlukla İİT üyesi ülkelerin de yer aldığı Afrika, Asya, Orta ve Güney Amerika bölgelerinde görülüyor. Panel bu anlamda uluslararası işbirliğinin imkanlarının değerlendirilmesi ve kansere yönelik toplumsal farkındalığın artırılması amacını taşıyor.

KANSERLE MÜCADELE İÇİN ANLAMLI BULUŞMA

Kanser hastalarının yaptığı resimlerden oluşan Umudun Renkleri Sergisi'nin yer aldığı ve Tümata Müzik Topluluğu'nun terapi muzikleri icra ettiği resepsiyonla başlayan programın açılışında bir konuşma yapan Emine Erdoğan, kanserin tüm dünyada gittikçe yaygınlaşan bir toplum sağlığı problemi olduğuna değindi. Kanserlerin üçte birinin önlenebilir, diğer üçte birinin ise erken teşhisle tedavi edilebilir olduğunu söyledi. Konuşmasında, 'nin kanserle mücadele alanında yaptığı çalışmalara değinen Emine Erdoğan, kanser kontrolünün iki önemli yapıtaşı olan tütün ve obezite ile mücadeleye atıf yaptı. Türkiye'nin tütünle mücadele konusunda DSÖ tarafından lider ülke ilan edilip, tüm dünyaya örnek gösterildiğini ifade etti. Kanserle mücadele konusunda beslenmenin de önemine değinen Erdoğan, 'doğru ve ölçülü beslenme hastalıklardan korunmanın ön şartıdır' dedi. Hastalıklarla mücadelede geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının da hatırlanması gerektiğine işaret etti. Dünya Sağlık Örgütü'nün son yıllarda gelişimine destek verdiği geleneksel tıp alanının, kadim bir şifa kaynağı olduğuna vurgu yaparak, bilimsel çalışmalarla modern dünyaya kazandırılması gerektiğinin altını çizdi.


Konuşmasında ayrıca, İİT üyesi ülkelerin, dünyada Müslümanları yakından ilgilendiren ortak sorunlara dair işbirliği yapması gerektiğini söyledi. İslamofobi'ye karşı ve Suriyeli mülteciler konusunda dayanışmanın önemine işaret etti. 'İslam dünyası, potansiyelinin farkına varmalıdır. Ayrılıkları bir tarafa bırakarak, Müslümanların izzetini korumak için işbirliği yapmalıdır' dedi.

Programın açılışında ayrıca, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Islamic Development Bank Başkanı Dr. Ahmad Mohamed Ali Al-Madani ve İİT Genel Sekreteri İyad Madani de birer konuşma yaptı. Açılışın ardından Panel Oturumu'na geçildi. Londra King's College Üniversitesi'nden Kanser Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Richard Sullivan'ın moderatörlük yaptığı panele, Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, Kral Hüseyin Kanser Vakfı Başkanı, Ürdün Prensesi, Prenses Dina Mired, Avrupa Jinekolojik Onkoloji Topluluğu Başkanı Prof. Dr. David Cibula ve Dr. Elif Güvelioğlu katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emine Erdoğan önemli buluşmaya ev sahipliği yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN