Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yedikten sonra için

Giriş Tarihi: 16.4.2016 12:10
Dondurma yedikten sonra nane çayı için

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, ?'' büyük, küçük herkesin severek tükettiği soğuk bir tatlıdır. Fakat bu vazgeçilmesi zor tatlıyı tüketilirken bazı noktalara etmek gerekiyor.''? dedi.

Özellikle kalorisinin yanında boğaz enfeksiyonlarına sebep olması ve son dönemde allerjik şikayetlerin artmasıyla çektiğini kaydeden Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, şöyle konuştu:

''Enfeksiyon dönemi bitmeden dondurma yememeli''

?Üst solunum yolu enfeksiyonu ile mücadelede bağışıklık sistemi hücrelerinin savunma mekanizmasını oluşturduğunu, savunma hücrelerinin ise damar yolu ve kanla boğaza ulaşmaktadır. Özellikle çocuklarda yı ağızda tutarak ve eriterek yemelerinin hastalıkların önüne geçmede en etkili yoldur. Yoğun yaşayan ve çok sık hasta olan bir çocuğun ve enfeksiyon dönemi bitmeden dondurma yememeli. Mevsimler allerji şikayeti olan kişilerde bu dönemin daha zor atlatılmasına sebep olur. Bununla beraber kilo kontrolü içinde miktarına ve yanında kullanılan soslara da mutlaka dikkat edilmelidir. Meyveli dondurma ilk tercihimiz olmalı. Farkında olmadığımız özellikle reflü şikayeti olanlarda süt allerji % 70 görülmektedir. Doğal olarak yapılmış meyveli dondurmalar ilk tercihimiz olmalı. Aslında bilinçli yendiğinde ve fazla sık tüketilmediğinde dondurmayı zararlı bir gıda gruba sokulmamış olur. Gerçekten süt katılarak yapılan aşırı şeker eklenmemiş dondurmaların yararlı yönleri de vardır.

Örneğin; bol sütlü sade dondurma aynı zamanda iyi bir kalsiyum ve az da olsa protein kaynağıdır. Doğal meyvelerden yapılan dondurmalar ise meyvenin çeşidine göre hem antioksidan özellik gösterir hem de iyi bir C vitamini kaynağı olabilir. Havaların ısınması ile beslenmemizde ani sıcaklık farkları yaratacak şekilde beslenmemeliyiz. Biranda soğuk su tüketimine başlamamamız gerektiği gibi nde de hem miktar hemde sıklık olarak kontrollü tüketilmesi uygundur.?

''Haftada en fazla 2 kez dondurma tüketin''

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, eğer beslenmenize dikkat ediyorsanız dondurma yerken kilonuzu korumak için nelere dikkat etmeliyiz konusunda şu uyarılarda bulundu:


?Haftada bir veya en fazla 2 kez dondurma tüketin. Bu dondurma miktarları 2 küçük top veya 1 iri topu geçmesin. Dondurmayı tok karnına yemeyin, ara öğün olarak tüketin. 2 küçük top sade dondurmayı ayran, yoğurt, süt gibi bazı ara öğünlerin yerine değişim olarak kullanabilirsiniz. Dondurmayı yedikten sonra üzerine soğuk su içmeyin. Boğazınızın hassasiyetini korumak için dondurma yedikten sonra üzerine 1 fincan ılık sıcağımsı su veya 1 fincan nane çayı içmek uygun olur. Dondurmayı yedikten sonra diş sağlığınızı korumak için ağzınızı ılık su ile çalkalamak faydalıdır.?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dondurma yedikten sonra nane çayı için
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN