Türkiye'nin en iyi haber sitesi

in yaprağını demleyin, yağını için!

Giriş Tarihi: 16.4.2016 12:25
Zeytinin yaprağını demleyin, yağını için!

in siyahının, yeşilinin nin kahvaltı sofralarında baş tacı olduğunu belirten Dr. Fevzi Özgönül, ''?Zeytinin kendisini yiyin, yağını için, yaprağını çay gibi demleyin, çekirdeğini yutun ve sindirim sisteminizi güçlü yapın.''? dedi.

, kullanım alanı o kadar geniş bir meyvedir ki ülkemizde bile özel bir kanun ile zeytin ağaçları koruma altına alınmıştır? diyen Dr. Fevzi Özgönül, ?Siyahı, yeşili, kahvaltı sofralarımızın baş tacıdır. Tabii sadece kahvaltıda tüketmiyoruz. Zeytinin yağını da yemek yaparken de kahvaltıda da ekmeğimizi bandırarak da, hatta bardağa koyup içerek de kullanabiliriz. Zeyinyağı kullanımı bu kadarla da bitmez. Kozmetikten ilaç sanayiine kadar çok geniş bir alanda kullanımı vardır. Sabun yapılıp hem cildimizi hem de saçımızı korur, canlandırır? diye konuştu.

''Zeytinin yaprağı demlenerek içilebilir''

Zeytinin meyvesi dışında ağacından yaprağına kadar çok geniş bir kullanım alanı bulunduğuna dikkat çeken Dr. Fevzi Özgönül, ?Körpe nı aynı çay gibi demleyerek de içebilirsiniz. Nasıl badem, ceviz ve fındığı yiyor ve güçleniyorsak zeytinin çekirdeğini de yutarak mide yanmalarınızı azaltın, bağırsaklarınızı güçlendirip kabızlığınızı ortadan kaldırın. yapısı bol selüloz içerdiği için serttir, çiğnenerek yenilmez fakat bu selülözik maddeyi , sindirim enzimleri ve mide asidi kolaylıkla eriterek içerdiği çok değerli ve bir zeytin ağacının gücünü barındıran özünü ortaya çıkarabilir.

''Zeytin çekirdeği mide yanmalarını azaltıyor''

Zeytin çekirdeğinin sahip olduğu bu öz, olan kişilerde mide iç yüzeyini güçlendirerek yanmalarını azaltır, bağırsağın güçlenmesini sağlayarak probleminde yardımcıdır. Sindirim sistemini konu alan bir çok rahatsızlığı da giderdiği araştırmalarda tespit edilmiştir. Sabah kahvaltı sırasında yutulan 1-2 zeytin çekirdeği, en azından selülozu eriten enzim aktivasyonunu sağlayarak sindirim sistemini güçlendirecek ve böylece selüloz içeren bir çok yiyeceğin de sindirimini kolaylaştıracaktır.? dedi.

HAFTADA 3-4 GÜN 2-3 ZEYTİN ÇEKİRDEĞİ YUTUN !

Dr. Fevzi Özgönül, daha sonra şunları söyledi;


?Zeytin çekirdeğinin selülozik yapısını tamamıyle eriten enzimlerimiz ve mide asidimiz sayesinde zeytin çekirdeğini yuttuğunuzda korkmayın, bağırsaklarınız tıkanmaz, zeytin çekirdeğinin sivri uçları da size zarar vermez. Zeytin çekirdeğinin yutulması nedeni ile zarar görüldüğüne dair tıbbi bir araştırmaya ben rastlamadım. Bu nedenle bende yaklaşık 3 aydır haftada 3-4 gün - 2-3 zeytin çekirdeği yutuyorum. Yuttuğum tüm zeytin çekirdeklerinin de sindirim sistemimde eridiğini hissediyorum.?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeytinin yaprağını demleyin, yağını için!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN