Anne sütü anneyi kanserden bebeği ise den koruyor

Giriş Tarihi: 17.4.2016
Anne sütü anneyi kanserden bebeği ise alerjiden koruyor

Her yıl 823 bin bebeği enfeksiyonlara bağlı ölümden ve k hastalıklardan, 20 bin anneyi ise kanserden koruyan anne sütü; çocukların ileriki yıllardaki başarılarını da etkiliyor. Anne sütü alan bebeklerin, zeka puanları daha yüksek olduğu için; iş yaşantılarında daha yüksek performans sergiliyorlar

Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Pediatri Derneği, Avrupa Pediatri Derneği gibi çocuk sağlığı ile ilgili kuruluşların son günlerde anne sütünün önemi üzerinde duruyor. Bebeklerin gelişiminde önemli rol oynayan anne sütü, çocukların ileri yaşlarındaki başarılarını etkilerken, anneleri kanserden ve diyabetten, bebekleri ise ve enfeksiyonlardan koruyor. Her yıl, 823 bin çocuğu ölümden, 20 bin anneyi meme kanserinden koruyan anne sütünün önemine değinen Çocuk Sağlığı Hastalıkları Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony şöyle konuşuyor:

İLK ALTI AY ANNE SÜTÜ
"Anne sütü alan bebeklerin, ilk altı ay başka hiçbir gıdaya ihtiyaçları yoktur. Aylık rutin kilo ve boy ölçümleriyle bebeğin büyümesinin takip edilmesi gerekir. Aya göre beklenen büyüme gözleniyorsa, altıncı aya kadar sadece anne sütüyle beslenmelidir. Altıncı sonra da, anne sütüne aynen devam edilirken ek gıdalara başlanabilir." Anne sütünün öneminin yıllardır hep konuşulduğunu, uzun vadede özellikle ileri yaşlara olan etkisini içeren birçok çalışma yapıldığını belirten Antony; geçtiğimiz ay Lancet adlı tıp dergisinde yayınlanan bir makalede; anne sütünün özellikle ileriki yaşlardaki başarıya olan etkisinin önemine değinildiğini söylüyor.

HER BEBEĞE ÖZEL
'Anne sütünün kişiye özel dizayn edilmiş çok özel bir ilaç gibi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Antony, her annenin sütünün bebeğine özel olduğunu, bu özelliklerin besin değerleri, miktarı, savunma sistemi ve doğuma kadar geçen gebelik süresine göre değiştiğini söylüyor. Prematüre doğuran annelerin sütlerinin, zamanında doğuran annelerden farklı olduğuna değinerek, erkek bebek emziren annelerin sütlerinin, yine kız bebek sahibi annelerden farklı olduğunu belirtiyor.

EMZİREN ANNENİN KALBİ SAĞLAM OLUR?
Anne ile bebeği arasında çok kuvvetli bir bağ oluşturur.
Süte ulaşımı kolaydır, annenin mama hazırlama, biberon temizleme gibi zahmetleri yoktur.
Emziren annenin kalp-damar hastalıkları azalır.
Annenin Tip 2 diyabet riskini düşürür.
Annenin meme ve over kanseri olma riskini azaltır.
Annenin doğum sonu depresyonunu azaltır.
Annenin kansızlık ve idrar yolu enfeksiyonlarını azaltır.
Annenin Multiple scleroz ataklarını azaltır

OTİZM DAHA AZ GÖRÜLÜYOR
Uzun süre anne sütü alan çocuklarda; enfeksiyonlara bağlı hastane yatışları ve ölümler çok daha azdır.
Anne sütü alan çocuklarda kulak enfeksiyonları daha azdır. Besin alerjileri ve diğer alerjiler daha az görülür.
Dişler ile ilgili ortodontik problemlere daha az rastlanır.
Çok daha zeki olurlar, bu da ileriki yaşlardaki başarılarını etkiler.
Anne sütü alımı ileriki yaşlardaki obeziteyi ve diyabet gelişimini engeller.
Anne sütü alanlarda ileriki yaşlarda kanserler, kronik hastalıklar, ruhsal rahatsızlıklar, hiperaktivite ve otizm daha az görülür.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne sütü anneyi kanserden bebeği ise alerjiden koruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN