Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte sağlıklı mangel keyfinin püf noktası

(AKÜ) Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gök, "Mangal yaparken kullanılan odun, kor haline geldikten sonra etleri pişirmek daha sağlıklı. Alev ile et arasındaki mesafe en az 15 santimetre olmalı" dedi.

Giriş Tarihi: 19.4.2016 17:04
İşte sağlıklı mangel keyfinin püf noktası

(AKÜ) Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Veli Gök, havaların ısınmasıyla insanların özellikle hafta sonları piknik için mesire alanlarına akın ettiğini söyledi.

Sosyalleşme açısından önemli olan pikniğin, edilmediğinde çeşitli sağlık sorunlarına yol açabildiğini belirten Doç. Dr. Gök, "Gerek mangal yakımında kullanılan kömür, gerekse uygun olmayan şartlarda pişirilen kırmızı ve beyaz ette meydana gelen bazı bileşikler insan sağlığına oldukça zararlıdır." diye konuştu.

''Odun kor haline geldikten sonra etleri pişirmek daha sağlıklı''

Polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH) denilen kanserojenik bileşiklere dikkati çeken Gök, şunları kaydetti:

Kömür alevi etin altında değil de yanında olduğunda PAH oluşma riskinin azaltılabildiğini vurgulayan Veli Gök, "Et direkt odun alevine tutularak pişirilirse PAH oluşumu artmaktadır. Bu yüzden mangal yaparken kullanılan odun kor haline geldikten sonra etleri pişirmek daha sağlıklıdır. Alev ile et arasındaki mesafe en az 15 santimetre olmalıdır. Eti ateşle direkt temas ettirmek yerine, Afyonkarahisar'da yapıldığı gibi mermerin ısıtılmasıyla da mangal yapılabilir." ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte sağlıklı mangel keyfinin püf noktası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN