Türkiye'nin en iyi haber sitesi

", AIDS ve kanserden daha hızlı artıyor"

'da otistik çocukların boyadığı 70 kuş kafesi, hastalık konusunda farkındalık oluşturmak ve doğaya katkı sağlamak amacıyla ağaçlara asıldı.

Giriş Tarihi: 21.4.2016 12:24

Federasyonu Antalya Temsilciliğince "Otizm Farkındalık Ayı" kapsamında, vatandaşların hastalığa ilişkin bilinçlendirilmesi için etkinlikler düzenleniyor.

Bu çerçevede, Hatice Ramazan Savaş Otistik Çocuklar Özel Eğitim Okulu ve İş Eğitim Merkezinde eğitim gören otistik çocuklar, kuş kafeslerini boyadı. Kırmızı, mavi, pembe, kahverengiye boyanan kuş kafeslerinin her birine, otizmli çocukların ismi verildi.

Kafesler, Büyükşehir Belediyesinin sağladığı vinç yardımıyla Karaalioğlu Parkı'ndaki ağaçlara asıldı.

Etkinliğe, otistik çocukların yanı sıra Dilşad Refizade Anaokulundan 50 öğrenci katıldı.

Federasyonun Antalya Temsilcisi Demet Çileli Baz, yaptığı açıklamada, etkinlikle hem otizme dikkati çektiklerini hem de doğadaki canlılara faydalı olduklarını söyledi.

Otizm konusunda farkındalık oluşturmak için etkinlikler düzenlemeyi sürdüreceklerini belirten Baz, "Otizmin rengi mavi. Onun için kafeslerin çoğunu maviye boyadık. Rengarenk kafeslerimizde çocuklarımızın isimleri yaşayacak. Çok ağır otizmli çocukların aileleri olarak büyük sıkıntılarımız var. Belki hiçbir zaman çocuğumun yalnız evi olmayacak, burada ağaçta küçük bir evi olsun, ismi yaşasın istedik." diye konuştu.

"Otizm, AIDS ve kanserden daha hızlı artıyor"

'de otistik çocukların kafes asma etkinliğinin ilk ayağının Erzurum'da başladığını dile getiren Baz, "Biz de ikinci ayağını gerçekleştirdik. 'de bunun yaygınlaşmasını, farkındalık oluşturulmasını istiyoruz." dedi.

Baz, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, otizmin, AIDS ve kanserden daha hızlı arttığını, hastalığın nedenin ise halen bilinmediğini vurguladı.

Türkiye'de resmi kayıtlara göre 1 milyon 460 bin otizmli olduğunu kaydeden Baz, "Bu sadece resmi rakamlar. Çok daha fazlası olduğu tahmin ediliyor. Çünkü çoğu aile, çocuklarını dışarıya çıkarmıyor." diye konuştu.

Federasyonun il temsilciliğinden Pınar Öztaşçı da otizm konusunda farkındalık oluşturmak için herkesin katkı sunması gerektiğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Otizm, AIDS ve kanserden daha hızlı artıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN