Türkiye'nin en iyi haber sitesi

siz bir mümkün!

Prof. Dr. Ceyhan, 2 yaş altındaki çocukların, bağışıklık sistemi düşük olanların, yaşlıların riski altında bulunduğunu belirterek, larla bu ölümcül hastalıktan kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 25.4.2016 15:25
Menenjitsiz bir dünya mümkün!

Menenjit aşılarıyla hastalıktan kurtulmak mümkün

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Çalışma Grubu KoordinatörüProf. Dr. Mehmet Ceyhan, 2 yaş altındaki çocukların, kalabalık ortamlardaki kişilerin, bağışıklık sistemi düşük olanların, yaşlıların ve personelinin riski altında bulunduğunu belirterek, menenjit aşılarıyla bu ölümcül hastalıktan kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi.

Ceyhan, "24 Nisan Menenjit Günü" dolayısıyla, yaptığı açıklamada, menenjitin "beyin zarı iltihabı" anlamına geldiğini, hayati bir organ olan beynin etrafındaki dokulara iltihabi olması nedeniyle ciddi zararlara yol açtığını belirtti.

Mehmet Ceyhan, menenjit geçiren hastalarda en sık görülen kalıcı hasarlardan birinin işitme kaybı olduğuna dikkati çekerek, menenjitin öğrenme güçlükleri, sara nöbetleri ve felç gibi ciddi sonuçlar doğuran bir hastalık olduğunu söyledi.

Menenjit sırasında bir hekimin karşılaşabileceği en korkunç tablonun "sepsis" denilen kana mikrop karışması olduğunu dile getiren Ceyhan, bu durumda hastaların kaybedildiğini dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Menenjitsiz bir dünya mümkün!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN