Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Her ü değildir'

Giriş Tarihi: 28.4.2016 11:43
'Her göz tümörü kanser değildir'

Doç. Dr. Samuray Tuncer, her ünün olmadığını belirterek, "Tümör olarak adlandırılan kitlelerin yüzde doksanı iyi huylu oluyor. Bunun topluma iyi bir şekilde anlatılması gerekli." dedi.

Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Samuray Tuncer, yaptığı yazılı açıklamada, göz ve çevresindeki dokuları ilgilendiren bütün kitleleri "göz leri" olarak adlandırdıklarını anlatarak, vücuttaki şişliklerin, benlerin veya herhangi bir sivilcenin tümör alanına girdiğini kaydetti.

''Her tümör kanser demek değildir''

Göz çevresinde, kapaklarında, gözün içerisindeki yapılarda, iriste, retinada ve retinanın altındaki bağ dokusunda ve koroid adı verilen damarsal tabakada, göz kemikleriyle ve gözün arasındaki orbita denilen bölgede farklı birtakım tümörlere rastlanılabileceğini anlatan Tuncer, "Tümör denildiğinde hastalar korkuyor. Her tümör demek değildir. Tümör olarak adlandırılan kitlelerin yüzde doksanı iyi huylu oluyor. Bunun topluma iyi bir şekilde anlatılması gerekli." değerlendirmesinde bulundu.

i taklit eden lezyonların varlığına da çeken Tuncer, retinada görülen bir kanamanın veya yaşlı kişilerde sıklıkla görülen sarı nokta hastalığının kötü huylu tümörü taklit edebildiğini, bu nedenle doğru teşhisin yapılmasının önemli olduğunu aktardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Her göz tümörü kanser değildir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN