Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her gün en az 1,5 litre tüketin

Giriş Tarihi: 6.5.2016 14:45
Her gün en az 1,5 litre su tüketin

lı olmak isteyen kişiler için ilk şart içmekten geçiyor. Uzmanlardan sıklıkla duyulan ‘Bol bol su için’ çağrısı boşuna değil. Vücutta suyun azalmasıyla sindirim sistemi bozuklukları, bağırsak sıkışmaları veya gibi hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Acıbadem Hastanesi’nden Diyetisyen Esra Sönmez Kula, kişilerin formda kalmasına da yardımcı olan nin yararlarını anlattı.

Sıvı ihtiyacının çoğu su ile karşılanmalı

Günlük tüketilmesi gereken yun kişiden kişiye değiştiğini ifade eden Diyetisyen Esra Kula, "Yoğun egzersiz, sıcak kuru iklimde yaşama gibi istisnai durumların dışında kilogram başına ortalama 35 ml sıvı ihtiyacı hesaplanıyor. Örneğin 70 kilogram ağırlığında birisinin 2.450 mililitre sıvı ihtiyacı bulunuyor. Bu ihtiyacın en az 1,5 litresinin ise suyla karşılanması gerekiyor" dedi. Diyetisyen Kula, kilo vermek isteyen kişilerin de mutlaka yeterli miktarda su tüketerek ödem oluşumunu engellemeleri gerektiğini söyledi.

Limon dilimleri veya tarçınla zenginleştirilebilir

Su tüketmeyi sevmeyen kişiler için önerilerde bulunan Diyetisyen Esra Kula, "Suyu, limon, elma, portakal gibi meyve dilimleriyle veya tarçın gibi aromatik baharatlarla zenginleştirip içmeyi deneyebilirler" dedi. Dyt. Kula, yi unutan kişiler için de şu tavsiyelerde bulundu:
"Su tüketmeyi unuttuğu için yeterli miktarda su tüketemeyen kişiler, sürahi veya bardaklarını çalışma masalarında ya da gözlerinin önünde bir yerde bulundurabilir. Cep telefonlarının hatırlatma veya alarm özellikleri kullanılabilir. Bunun yanı sıra eğer varsa, araçlarda da lı şişelerde su bulundurmak, unutkanlığın önüne geçebilir."

Dyt. Kula, mineral zengini su elde edebilmek için ise sürahiye 1 şişe sade suyunun eklenebileceğini söyledi.

Vücut suyunda yüzde 10'luk bir kayıp yaşanmasının koma veya ölümle sonuçlanabileceğini söyleyen Diyetisyen Esra Sönmez Kula, susuz kalmanın vücutta yol açtığı rahatsızlıkları şöyle sıralıyor:

"Konsantrasyon eksikliği, Hareketlerde zorlanma, yavaşlama, Baş ağrısı, Kan hacminde düşüş, Tansiyonda düşüş."

Dyt. Esra Kula, sabahları aç karnına su içmeye başlamanın yararlarını şöyle sıraladı:

"Bağırsağı temizliyor, besin öğelerinin emilimini kolaylaştırıyor, Cildi parlatıyor, Kandaki toksinlerin uzaklaştırılmasına yardım ederek cildin parlak ve sağlıklı olmasını sağlıyor, Enfeksiyonlarla savaşan, vücut suyunu ayarlayan ve günlük fonksiyonların yerine getirilmesini sağlayan lenfatik sistemi dengeliyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her gün en az 1,5 litre su tüketin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN