Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Düşük riski 45 yaşından sonra yüzde 50 artıyor

Eğitim, kariyer ve ileri yaşta gibi nedenler yüzünden anneliği erteleyen kadınları birtakım riskler bekliyor. 45 yaş sonrası liklerde düşük riski yüzde 50 artıyor

Giriş Tarihi: 10.5.2016
Düşük riski 45 yaşından sonra yüzde 50 artıyor
'35 yaş ve üzeri kadınlarda yumurtlama sürecinin bozulmasından dolayı kalma şansı azalır' diyen Academic Hospital Yönetim Kurulu Başkanı, Kadın Hastalıkları Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak, ileri yaş hamileliği ile ilgili sorularımızı yanıtladı...

Gebelik oranı ve kalitesi yaşlara göre nasıl bir değişim gösteriyor?
Kız çocuklar ilk doğduklarında lıklarında yaklaşık 1-2 milyon adet yumurta bulunuyor. Bu sayı ilk adet dönemine kadar azalarak yaklaşık 400 bine kadar geriliyor. Menopoza kadar geçen sürede ise her adet döneminde birkaç yumurta olgunlaşırken, bir kısmı da küçülüp yok oluyor. Yani yumurta rezervi yaşla birlikte azalıyor. Yumurta rezervinin azalması ve kalitesinin düşmesi de kadının doğurganlık oranını etkiliyor, yaş ilerledikçe doğal yollarla gebe kalma şansı azalıyor. 20-30'lu yaşlarda doğum kontrol yöntemi kullanmayan, düzenli ilişkiye giren ve çocuk isteyen kadınların her ay yüzde 20'si başarıya ulaşırken, bu oran 30 yaşında yüzde 15'e, 35 yaşında yüzde 10'a, 40 yaşında ise yüzde 5'e kadar iniyor.

GEBELİĞİ ERTELEMEYİN

Hangi yaştan itibaren ileri yaş hamilelik söz konusudur?
Sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için; en verimli yaş, doğurganlığın en yüksek olduğu 22-32 yaşları arasıdır. 35 yaş ve üzeri gebelikler ileri yaş gebeliği olarak tanımlanıyor. 35 yaş ve üzeri kadınlarda yumurtlama süreci bozulduğu için gebe kalma şansı azalıyor. 40 yaşından sonra ise gebelik ve doğum ile ilgili komplikasyonlarda artışlar yaşanıyor. Günümüzde uzun süren eğitim hayatı, eğitim sonrası iş arayışı, kariyer telaşı, yaşının yükselmesi, evlilik sonrası çiftlerin birbirlerine vakit ayırmak istemesi, çiftlerden birinin çocuk için kendini hazır hissetmemesi gibi nedenlerle hamilelik ötelenebiliyor.

İleri yaş hamilelikte anne adayını bekleyen tehlikeler nelerdir?
Yaş arttıkça yumurta rezervinin ve kalitesinin azalması ile birlikte hamile kalma ihtimali zorlaşır, düşük ihtimali ise artış gösterir. Düşük yapma ihtimali 20'li yaşlarda ender görülürken, yaş ilerledikçe risk artar. 20'li yaşlardaki kadınlarda düşük riski yüzde 10 ya da 15 iken, 45 yaş ve sonrasında ise yüzde 50'ye kadar yükselmektedir. Bunun en önemli nedeni kromozomal anomalilerdir. Bunun yanı sıra anne yaşının artması ile birlikte çoğul gebelik ve Down Sendromu başta olmak üzere kromozomal anomali riski, dış gebelik, plesentanın önden gelmesi (plasenta previa) gibi pek çok risk bulunmaktadır. 40'lı yaşlardan sonra hamile kalan kadınlar, gebelik esnasında sağlıklı ve genç anne adaylarının rahatlıkla uyum sağlayabildiği değişikliklerde sorunlar yaşayabiliyor. Eğer anne sağlıklıysa ve organlarıyla ilgili bir rahatsızlığı yoksa, sorun yaşanmıyor. Ama bir sağlık sorunu varsa, hamilelikle birlikte bu sorunları daha da ağırlaşıyor. Bunun yanı sıra ileri yaş hamilelikler, diğer hastalıkları tetikleyebiliyor; bazı sistemik hastalıklar daha önce belirti vermezken gebelik ile birlikte ağırlaşabiliyor.

ENDİŞEYE GEREK YOK

Anne adayı bu tehlikelerden korunmak için neler yapmalı?
Anne adaylarının hem kendilerinin, hem de bebeklerinin sağlığı için paniğe kapılmalarına gerek yok. Çünkü günümüzde her risk için bir çözüm var. Anne adaylarının tek yapmaları gereken; hamilelik öncesi dönemden başlayarak tüm hamilelik süreci boyunca doktor kontrolleri ve testlerini zamanında yaptırmayı ihmal etmemeleri.

DOWN SENDROMU TESTLERLE ÖNCEDEN ÖĞRENİLİYOR

İleri yaş hamilelikte bebekleri bekleyen tehlikeler nelerdir?
35 yaş ve üstü gebeliklerde bebekte kromozomlarla ilgili sorunlar oluşma riski artar. Bunlardan en sık görüleni zeka geriliği ile birlikte bazı kalp ve organ anomalileri içeren Down Sendromu'dur. Bebeğin Down Sendromlu olma olasılığı 30 yaşındaki anne adayı için 1/1000, 35 yaşındaki anne adayı için 1/400, 40 yaşındaki anne adayı için ise 1/100'dir. Bunun yanı sıra ileri yaş gebeliklerde plasentanın bebeği yeterince beslememesi halinde bebeğin oksijensiz kalma veya düşük kilolu doğma ya da prematüre olma ihtimali olabilir.

Gebelik döneminde bebeğin sağlıklı olup olmadığı nasıl anlaşılır?
Üçlü Test, gebeliğin 15-20'nci haftaları arasında yapılır. Bu testin, Down Sendromu'nu yüzde 69 oranında yakalama şansı vardır. Hamileliğin 11-14'üncü haftasında yapılan İkili Test'in; yüzde 82-87 oranında, Dörtlü Test'in ise yüzde 81 oranında Down Sendromu'nu yakalama olasılığı vardır. İkili Test ve Dörtlü Test'i birleştirerek daha yüksek oranda Down Sendromu tespit edilebilir (Full integre tarama testi yakalama oranı yüzde 94-96). Son zamanlarda gebeliğin 10'uncu haftasında anne kanında bebek kromozomlarını araştırmaya dayanan testler geliştirilmiştir. NIPT testi ile yüzde 99'un üzerinde bir olasılıkla Down Sendromu saptanmaktadır. Ayrıca gebeliğin 15'inci haftasından itibaren uygulanan detaylı ultrasonografik incelemelerle de hastalık riski saptanır. Kesin tanı ise bebeğin plasentasından ya da içinde bulunduğu amnios mayiinden alınarak yapılan kromozom analizleri ile belirlenir. CVS 9-11'inci haftalarda, amniosentez en erken 14'üncü haftada yapılır. Bebek ile ilgili bir olumsuzluk varsa ve teşhis 22'nci haftadan önce konulmuşsa; gebeliğin sonlandırılması ya da devamı yönünde karar verebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düşük riski 45 yaşından sonra yüzde 50 artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN