Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gereksiz yere antibiyotik kullanmayın !

Giriş Tarihi: 10.5.2016 16:46 Güncelleme Tarihi: 10.5.2016 17:04
Gereksiz yere antibiyotik kullanmayın !

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. , "Yanlış antibiyotik kullanımı daha çok alerjik, , obezite ve bağırsak hastalıklarına neden oluyor." dedi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş , gereksiz antibiyotik kullanımının hastalıklara yol açtığını belirtti.

Türkiye antibiyotik kullanımında...

Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 'de antibiyotik kullanımının fazla ve kontrolsüz olduğunu söyledi.

Antibiyotiklerin yanlış kullanılması nedeniyle hastalıkla mücadelede zorlanıldığını ifade eden Kara, gereksiz antibiyotik kullanımının ilerleyen dönemlerde çok daha büyük hastalıklara neden olduğunu vurguladı.

"Yanlış antibiyotik kullanımı daha çok alerjik, , obezite ve bağırsak gibi hastalıklarına neden oluyor." diyen Kara, şöyle devam etti:

"Özellikle çocuklarda antibiyotik kullanımına daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Çocuklarda antibiyotik kullanırken iki şeye çok dikkat etmeliyiz. Birincisi gerçekten enfeksiyon antibiyotikle tedavi edilebiliyor mu? İkincisi ise antibiyotikle tedavi ediliyorsa da uygun olanı ve gereken dozda kullanılmasına özen göstermeliyiz. Bazen 'güçlü antibiyotik iyisidir' diye düşünüyoruz ama gereğinden güçlü antibiyotik kullandığımızda bizim için avantajlı olan mikro organizmaları öldürüyoruz."

Çocukların vücutlarının savunma mekanizmalarının genelde bir yaşına kadar annesinden geçen hücrelerle oluştuğunu anlatan Kara, bu dönemden sonra özellikle anne sütünün mikroplara karşı korunma yöntemlerinin başında geldiğini belirtti.

DOKTORLARDAN 'ANTİBİYOTİK' UYARISI!

ANTİBİYOTİK KULLANIMINDA BÜYÜK TEHLİKE

ANTİBİYOTİK KULLANMADA DÜNYA BİRİNCİSİYİZ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gereksiz yere antibiyotik kullanmayın !
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN