Türkiye'nin en iyi haber sitesi

! ‘Sessiz katil’ iş başında

‘Sessiz katil’ sinsice ilerleyip vücudu kemiriyor. Hastalığın kontrol edilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Özgür Şamilgil, doğru bilinen yanlışları sıralıyor...

Giriş Tarihi: 12.5.2016 09:19
Dikkat ! ‘Sessiz katil’ iş başında

Toplumun büyük bölümünde görülen yani sağlığı tehdit ediyor. Bu hastalığın sinsice ilerlediğini ve kolay belirti vermediğini söyleyen İstanbul Dr. Özgür Şamilgil, önemli uyarılarda bulunuyor. Dr. Şamilgil, na ilişkin doğru bilinen yanlışları şöyle anlatıyor...

ŞEKER YEMİYORUM NEDEN ŞEKER HASTASI OLDUM ANLAMIYORUM!

Öncelik karbonhidratlarda olsa da enerji gerektiğinde yediğiniz her şey şekere dönüşüyor. TİP-2 şeker hastalarının çoğu için ne yediğinden çok ne kadar yediği önemli. Fazla yediğinizde aldığınız gereksiz kaloriler yağa dönüştürülüyor. Kilo fazlalığı da şekere yatkınlığa yol açıyor.

KARBONHİDRAT TÜKETEMİYORUM ÇÜNKÜ ŞEKERİM ÇABUK YÜKSELİYOR.

Bu elbette doğru fakat hangi tür karbonhidrat tükettiğinize bağlı. Saf karbonhidratlar; rafine edilmiş tahıllar, pirinç, makarna, beyaz unlu gıdalar, meyve suyu, kuru bakliyat yerine kompleks karbonhidratlar; çavdar ekmeği, tam tahıllı ekmek, kepekli bulgur, kepekli pirinç, kısıtlı miktarda (günde 100- 200 gr) az şekerli meyve, yeşil sebzeler içerdikleri lif sayesinde şekeriniz hızlı ve fazla yükselmeyecektir.

ŞEKERİM YÜKSEK SAYILMAZ ŞEKER HASTASI DEĞİLİM!

İki farklı günde açlık şekeriniz 126 mg/dl üzerindeyse; herhangi bir ölçümde tokluk şekeriniz 200 mg/dl üzerindeyse; veya 3 aylık şeker ortalaması değeri 6.5 üzerindeyse şeker hastası kabul edilirsiniz.

İNSÜLİN KULLANMAM ŞART OLURSA BU, ŞEKER HASTALIĞIMIN KÖTÜYE GİTTİĞİ ANLAMINA GELİR.

Şeker düzeyinizi kontrol altında tutamamanız insülin kullanımını gerektirebilir. Yalnız diyet veya diyetle beraber insülin dışı şeker ilaçlarıyla şekeriniz çok inişçıkışlar gösteriyorsa, örneğin bir hastalık veya enfeksiyon sırasında, ameliyat sonrasında ya da kortizon kullanıldığında geçici olarak insülin eklenmesi gerekli olabilir.

İNSÜLİN KİLO ALDIRIYOR ...

Şeker yüksek seyrettiğinde idrar yoluyla vücuttan kaçmaktadır. İnsülin, önceden kaçan bu kalorilerin kullanımını sağlayacağından diyete edilmezse fazla kalori alımından dolayı kilo alınabilir. Ayrıca diyet ve egzersiz disiplini sağlanamazsa yaşanacak ani şeker düşüklüğü ataklarını düzeltmek için yenecek gıdalar da kiloya neden olacaktır. Egzersiz ihmal edilirse insülin direnci nedeniyle kilo vermek zor olabilir.

KENDİMİ İYİ HİSSEDİYORUM NEDEN ŞEKERİME DİKKAT EDEYİM?

Şeker hastalığı genelde pek belirti vermez. Ancak şeker çok yükseldiğinde yorgunluk, fazla susama ve idrara çıkma gibi belli belirsiz şikayetler gelişebilir. Bu nedenle birçok kişide teşhis tesadüfen konmaktadır. Kontrolsüz şeker hastalığı sessiz katil gibi görülmekte ve tüm vücudu içten kemirmektedir.

KENDİME NE KADAR DİKKAT ETSEM DE ŞEKER HASTALIĞI NASILSA BANA YAPACAĞINI YAPACAK...

Son yıllardaki seçenekleri, egzersiz, diyete uyum, sigara vb. zararlı etkenlerden uzak yaşam tarzı değişiklikleri, şeker hastalığının zararlarını ve ömrü kısaltıcı etkisini önemli oranda engelliyor. Sağlıklı bireylere eşdeğer yaşam beklentisi sağlıyor.

İNSÜLİN ŞEKER HASTALIĞININ HASARLARINI YAVAŞLATIR

İnsülin doğal bir hormondur. Bütün yediklerinizin enerji olarak kullanımı insüline bağımlıdır. Bilinçli insülin kullanımı şeker hastalığının hasarlarını yavaşlatmakta ve önlemektedir...

KAYNAK : TAKVİM

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dikkat ! ‘Sessiz katil’ iş başında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN