Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni doğan lerin una !

Çocuk Nefrolojisi Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Balat, yeni doğan lerdeki un birçok konuda bilgi verebildiğini kaydetti.

Giriş Tarihi: 16.5.2016 17:47
Yeni doğan bebeklerin tansiyonuna dikkat!

Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Dalı Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Balat, yeni doğan lerdeki un birçok konuda bilgi verebildiğini belirtti.

Prof. Dr. Balat, yaptığı açıklamada, böbrek sağlığının insanın yaşam kalitesini tepeden tırnağa etkileyen bir öneme sahip olduğunu ve "yaşamın kalite filtresi" olarak tanımlanabileceğini söyledi. Bu noktada böylesine önemli bir organın vücuda yararlı şekilde varlığını sürdürebilmesi için düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Balat, erken teşhisle ciddi zararların önüne geçebileceğini ifade etti.

Yetişkinlerde sorunun tespitinin daha kolay olduğunu, çocuk ve bebeklerde ise tespitin hem daha zor hem de özen gerektirdiğini aktaran Prof. Dr. Balat, "Biz her fırsatta yeni doğan döneminden itibaren tansiyonun çok önemli olduğunu dile getiriyoruz. Yeni doğan bebeğin tansiyonu birçok konuda bilgi verebiliyor. Mesela yüksek tansiyonu olan bir bebeğin genellikle böbrekleriyle veya kalp-damar sistemiyle ilgili sorun saptanıyor ve erken teşhisi konup, tedavisine başlanıyor." diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni doğan bebeklerin tansiyonuna dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN