Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beş kadından biri idrar kaçırıyor

Kontinans Derneği tarafından hayata geçirilen Pembe Wc Bus, her beş kadından birinde görülen idrar kaçırma konusunda kadınları bilgilendiriyor

Giriş Tarihi: 24.5.2016
Beş kadından biri idrar kaçırıyor
Anneannemiz, annemiz, teyzemiz, halamız veya kuzenimiz... Çevremizdeki her beş kadından biri idrar kaçırma sorunu yaşıyor! Doktora gitmekten çekinen bu kadınlar, doktora gitmeye karar verseler bile hangi doktora gideceklerini bilmediklerinden yanlış hekimlere başvuruyorlar. Kadınları bilgilendirmek ve onlara bu konuda eğitimler vermek üzere yola çıkan Pembe Wc Bus, İstanbul, İzmir ve Antalya'dan sonra 'daydı. SABAH Gazetesi de Konya'da Pembe Wc Bus'taydı. Kadınların çocuklarıyla birlikte katıldıkları eğitime ilgi yoğundu. Genç yaşlı demeden 100'den fazla kadın gün boyunca eğitim aldı. Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkesen ile Pembe Wc Bus hakkında konuştuk...
Pembe Wc Bus fikri ne zaman ve nasıl ortaya çıktı?
Yaklaşık 1.5-2 yıldır bu fikri olgunlaştırmak için çaba sarfedildi. Ön hazırlık aşamasında, Kontinans Derneği tarafından sağlanan bilimsel destek ile amaçların belirlenmesi sağlandı. Ayrıca ön araştırmalar ile sahada sorgulamalar yapıldı. Daha sonra da sahaya çıkacak, yani otobüste bizzat hizmet verecek ekibe, amaçlara uygun olarak eğitim verildi. Broşürler, tanıtım filmleri ve otobüsün hazırlanması dahil projenin diğer detayları konusunda çalışmalar tamamlandıktan sonra proje ön hazırlıkları tamamlanmış oldu. Kontinans Derneği tarafından Nobel İlaç'ın sosyal sorumluk projesi kapsamında desteklediği Pembe Wc Bus, 11 Mayıs'ta İstanbul Bakırköy'den start aldı. Eğitimler 17 ilde gerçekleşecek ve 5 Haziran'da Edirne'de son bulacak.
Kadınlar üroloğa gitmeye utanıyorlar mı, yoksa üroloğa gitmeleri gerektiğinin farkında bile değiller mi?
İdrar kaçırmaktan utanma duygusu, genel olarak hekime gitmeyi engelliyor. Ayrıca yeterli bilgi sahibi olmamak da hangi hekime başvurulacağı konusunda karar verilememesine sebep oluyor. İdrar kaçırma aslında bir yakınmadır. Yapılacak muayene ve tetkiklerle teşhis netleştirilir ve bazen bu yakınmanın altından hiç beklenmedik farklı bir sonuç ortaya çıkabilir. Örneğin idrar kaçırma, bazı nörolojik hastalıkların ilk başvuru yakınması olabilir. Bu nedenlerle son yıllarda Kontinans Derneği'nin eğitime verdiği katkılarla, üroloji kliniklerinde idrar kaçırma konusunda deneyimli hekim ve merkez sayısı artmıştır. Böylece problemleri olan kadınların üroloğa başvuruları da artmıştır.
Türkiye'deki profil nedir? Kaç yaş arasındaki kadınlar bu sorunu sıklıkla yaşıyorlar?
Ülkemizde yapılan bir çalışmaya göre; 40-49 yaş aralığında saptanan ve daha sonra azalan sıklığın 60 yaşından sonra tekrar artışa geçtiği ve sürekli olarak da arttığı belirlenmiştir. Tabii idrar kaçırma tipi yaş gruplarına göre değişebilir. Örneğin 40-49 yaş grubunda öksürme veya ıkınma gibi karın içi basıncını artıran eforlarla idrar kaçırma yani stres tip idrar kaçırma ön planda iken, sıkışma ile tuvalete yetişemeden idrar kaçırma ve ikisinin birarada görüldüğü karışık tip idrar kaçırma ileri yaşlarda daha sık görülür.

ŞEKER HASTALIĞI TETİKLER

İdrar kaçırmayı genetik faktörler, hastalıklar mı tetikliyor yoksa sosyal hayat mı?
Yaş faktörünün yanı sıra genetik ve ırksal farklılıklarla birlikte gebelik, aşırı kilo, 55 yaş üstü kadınlarda oral östrojen kullanımı bilinen en önemli risk faktörleridir. Ayrıca doğum şekli, fiziksel durum, orta-ileri derece demans, şeker hastalığı gibi riskler de vardır.
Tedavisi var mı?
İdrar kaçırma tipinin belirlenmesi tedavi için çok önemlidir. Pelvik adale güçlendirici egzersizler, hemen hemen her tür idrar kaçırmada birinci basamak tedavilerdir. Bunlar kalıcı sonuçlar doğurabilir, yani idrar kaçırmayı engelleyebilir, tedavi edebilir veya en azından kontrol altına alabilir. Stres tip idrar kaçırma, yani karın içi basıncını artıran eforlarla idrar kaçırma çoğunlukla mesane çıkışındaki yetersizlikten kaynaklanır. Burada birinci basamak tedavi yanında ilaç tedavileri ve ameliyatlar söz konusu olabilir. Sıkışma ile oluşan idrar kaçırmada ikinci basamak tedavi olarak farklı birçok ilaç seçeneğin yanında sinir uyarma yöntemleri ve mesane içine botoks verilebilir.
Hastalara/hasta adaylarına önerileriniz nelerdir?
Bu projenin amacı, 'İdrar kaçırmayı kabullenmeyin ve tedavisi için hekime başvurun' mesajını iletmektir. Bu nedenle sosyal hayattan ve çalışma hayatından geri kalmayacaklarını anlatmak gerekiyor.

YANLIŞ DOKTORA GİDİYOR YANLIŞ ÜRÜNLER KULLANIYORLAR

Pembe Wc Bus'a gelen kadınlara eğitim veren Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Bölümü'nden emekli uzman hemşire Mediha Gürgöze, hastaların sıklıkla yaşadıkları şikayetleri anlattı...
Beş kadından biri idrar kaçırıyor. İdrar kaçıran beş kadından biri doktora gidiyor. Ancak bu bir kadın da yanlış doktora başvuruyor.
İdrar kaçırmanın hastalık olduğunu kabul etmiyorlar; utanıp gizliyorlar.
Kabullenip doktora gitmek istedikleri ise hangi doktora başvuracaklarını bilmiyorlar.
Dahiliye, kadın doğum ve hatta nöroloji doktoruna başvuruyorlar ama üroloji doktoru akıllarına gelmiyor.
Kadınlar idrar kaçırma polikliniği ve kadın ürolojisi ile ilgilenen ürologlar olduğunu bilmiyorlar. İlaca devam edip etmeyeceklerini bilmiyorlar, bir kutu içtikten sonra ilacı bırakıyorlar. Halbuki tıpkı tansiyon ilacı gibi ilaçlarını uzun süre kullanmaları gerekiyor. eve kapanıyorlar
İlaç ağız kuruluğu gibi yan etkiler yapıyor diye ilaçlarını bırakıyorlar. Doktorlarına gidip ilaçlarının değiştirilmesini istemeleri gerekiyor.
Sorunlarını önemsemiyorlar, arada sırada oluyor diyorlar. Sorun yaşamamak için dışarı çıkarken su içmiyorlar. Bu da idrar torbasının tahriş olmasına sebep oluyor. Sorun 10 katına çıkıyor.
Dışarıda su ve çay içmiyorlar. Tuvalete yakın yerlere oturuyorlar. Yanlarında ped ve iç çamaşırı bulunduruyorlar.
İdrar kaçırma için özel olarak tasarlanmış ped kullanmaları gerektiğini bilmeyenler regl pedleri kullanıyor. Bunlar da sıvı depolayamadıkları için idrar yolu enfeksiyonlarına, mantara sebep olabiliyor. İdrarı kokusuz şekilde hapsedebilecek özel tasarlanmış ped kullanmaları gerekiyor.
Cinsel ve sosyal hayatlarında sorun yaşıyorlar. Eşleri ile konuşamıyorlar, en yakın arkadaşları ile bile paylaşamıyorlar.
Zaman zaman kendilerini eve kapatıyorlar. İş ve sosyal hayatları bitiyor.
Kulaktan dolma yapılan yanlış egzersizler soruna çözüm olmaktan çok, daha da tetikliyebiliyor.

PEMBE WC BUS BUGÜN ADANA'DA
: 24-25 Mayıs / M1 AVM GAZIANTEP: 27 Mayıs / Cumhuriyet Meydanı SAMSUN: 29 Mayıs / Merkez Saat Kulesi ESKIŞEHIR: 31 Mayıs / Merkez ANKARA: 2-3 Haziran / Ankamall EDIRNE: 5 Haziran / Süleymaniye Çarşı girişi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beş kadından biri idrar kaçırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN