Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Erişilemeyen ' ortadan kalkıyor

ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile SGK, 'erişilemeyen ilaç sorununun çözümü için yeni düzenleme yaptı.

Giriş Tarihi: 24.5.2016 15:42
'Erişilemeyen ilaç' ortadan kalkıyor

ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ile Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) işbirliğiyle, kamuoyuna "erişilemeyen ilaç" olarak yansıyan, geri ödemesinde sıkıntı yaşanan bazı ilaçların temini için yeni düzenleme yapıldı.Yeni düzenleme, Uygulama Tebliğinde (SUT) "endikasyon dışı ilaç kullanım onayı" verilen hastalar için geri ödemelerde kolaylıklar içeriyor.

Düzenlemeye göre, SUT'ta "geri ödeme koşulu" olarak tanımlanan kriterler nedeniyle kısıtlanmış ya da tanımlanmamış ilaçlara erişim sağlayamayan hastalara, İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından verilecek onayla ödeme yapılabilecek.

Özellikle kimi kanser ilaçları için zorunlu olan "hastanın daha önce sigara içmemiş olması" şartına karşın, TİTCK'ya bağlı bilimsel komisyonun "hastanın tedavisinin olumlu gittiği yönünde kanaat getirmesi" yeterli olacak. Bu durumda ilaca onay verilecek ve ilaç geri ödeme kapsamına alınacak.

TİTCK'nun verdiği onay yeterli olacak

SUT'ta tanımlı olmamasına rağmen TİTCK'nın ruhsatına onay verdiği yeni endikasyonlarda da geri ödeme yapılabilecek. Bu kapsamda, örneğin "everolimus" etkin maddeli bir ilaç, SUT'ta tanımlı olmamasına karşın, meme kanseri endikasyonunda ruhsat onayı aldığı için geri ödeme kapsamına girecek. İlaçların ruhsatlı endikasyonuna yeni endikasyon eklenmesi halinde de hastanın SGK'daki geri ödeme sürecini beklememesi için TİTCK'nın hastaya vereceği onay yeterli olacak.

Hastalar yeni ürünlere ulaşacak

TİTCK Başkanı Osman Arıkan Nacar,yaptığı değerlendirmede, düzenleme ile hastaların ilaca erişimindeki sıkıntıları aşma yönünde önemli bir aşama kaydedildiğini söyledi.
"Gerek endikasyon dışı izinler gerekse TİTCK onayıyla yurtdışından getirilen ilaçlar düşünüldüğünde tıpkı ABD ve Avrupa ülkelerinde olduğu gibi hastalarımızın yenilikçi ürünlere ulaşması sağlanacak." diyen Nacar, TİTCK tarafından tüm başvuruların hasta bazında, uzman akademisyenlerin güncel veriler eşliğinde değerlendirmeler yaptığını, bilimsel komisyonlar aracılığıyla karara bağlandığını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Erişilemeyen ilaç' ortadan kalkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN