Dişlerde renk değişmesine

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Kışlaoğlu, dişlerde renk değişmesine çekerek, “Dişte soğuk ve sıcak yiyecek ve içeceklere karşı oluşan ve hassasiyetler de, yemek yeme sırasında oluşan ağrılar da iltihaptan ve bir iltihap başlangıcının habercisi olur” dedi.

Giriş Tarihi: 9.6.2016 15:19
Dişlerde renk değişmesine dikkat

Dişin mine ve dentin tabakalarının altında "pulpa" olarak adlandırılan dişin canlılığını sağlayan damar ve sinirlerin bulunduğu bölüm olduğunu belirten Dr. Kışlaoğlu, "Dişin kuronunda pulpa odası adını alan bu bölüm diş köklerinin sonuna kadar uzanmaktadır. Pulpanın herhangi bir sebeple iltihaplanması durumunda, dişin sinirinin alınarak, kanalların sterilize edilip ardından doldurulması gerekmektedir. Kanal tedavisi canlı dişlerde tek seansta, canlılığını yitirmiş dişlerde de genellikle iki seansta uygulanmaktadır" diye konuştu.

HER İNSANIN AĞIZ BOŞLUĞUNDA BAKTERİLER VAR

"Bakteriler aldığımız birçok gıda ile birleşerek ağzımızda asitlerin oluşmasını sağlarlar. Bu oluşan asitleri ağız hijyenimize önem vermezsek diş minesine zarar verirler ve mine tabakasında çürük oluşmasına neden olurlar. Minede oluşan çürükler tedavi edilmezse, mine tabakasının altındaki dentin tabakasına geçerler.

DAMAR VE SİNİRLERİ HARAP EDİYOR

Dentin tabakası yoluyla bizi uyarmasına karşın oluşan çürük yine tedavi edilmezse bu kez mikroorganizmalar pulpaya doğru harekete geçerler. Bu sırada pulpa kendini korumak için ağrı yolu ile bizi uyarıya geçer. Ama yine dişimizi tedavi ettirmezsek bir müddet sonra mikroorganizmalar pulpa içindeki damar ve sinirleri harap ederek iltihabın oluşmasını sağlarlar. Pulpada iltihabın oluşmasının bir başka yolu da travmalardır.

Dişe gelen bir darbe, kök ucundan dişin köküne giren damar ve sinirlerin kopmasına, böylece dişin canlılığını yitirmesine neden olur. Bu durumu herhangi bir yolla mikroorganizmaların eklenmesi pulpanın iltihabına neden olur. Pulpanın enfekte olmasının bir başka yolu da, diş çevresinde uzun süreli periodontal (diş eti ve çevresi) hastalığın bulunmasıdır."

YEMEK SIRASINDAKİ AĞRIYA DİKKAT

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, dişte soğuk ve sıcak yiyecek ve içeceklere karşı oluşan ağrı ve hassasiyetlerin de, yemek yeme sırasında oluşan ağrıların da iltihaptan ve bir iltihap başlangıcının habercisi olabileceğini kaydederek, "Yine dişlerde meydana gelen aşırı renk değişimleri de iltihap belirtisi olarak algılanabilir. Bunların dışında çürüğün pulpaya kadar ulaştığı ama tedavi edilmeyen dişlerde, enfeksiyon kök ucundan çene kemiğine çıkar ve yüzde küçük veya büyük şişlere neden olabilir.Bu durumda enfeksiyonla mücadelede, diş hekimin yaptığı işlemlerin yanı sıra antibiyotik kullanımı da uygundur. Genel kanı, yüzde şiş oluşturan dişin, şiş indikten sonra çekilmesi gerekmektedir. Yeni teknolojiye göre artık bu tür büyük enfeksiyonlara neden olan dişler bile kanal tedavisi yapılarak ağızda tutulabilir ve sağlıklı diş gibi size yıllarca hizmet edebilir" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dişlerde renk değişmesine dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN