Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kordon kanını atma sakla

TÜBA Kök Hücre Çalışma Grubu, çocuklarının kordon kanlarını, "ileride lazım olur" diyerek saklamasını tavsiye etmediklerini belirterek,

Giriş Tarihi: 21.6.2016 14:42
Kordon kanını atma sakla

Bilimler Akademisi (TÜBA) Kök Hücre Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Taner Demirer, yaptığı açıklamada, kök hücrenin temini konusunda bir sıkıntı yaşamadıklarını, bütün merkezlerde on yıla kadar kök hücrenin saklanabildiğini söyledi. 'de 4 bine yakın kök hücre transplant yatak kapasitesi bulunduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Demirer, bunun büyük bir kapasite olduğunu, sıra bekleyen hastaların azaldığını ifade etti.

Prof. Dr. Demirer, kök hücre tedavisi ve saklanması için artık çok sıra beklenmediğine işaret ederek, özellikle Sağlık Bakanlığının TÜRKÖK Projesi'ni başlattığını, doku bilgi bankası oluşturulduğunu anlattı.

Başkasında löseminin geri gelmesini engelliyor

Kordon kanının özellikle başkalarına verilmesi için saklanmasını desteklediklerinin altını çizen Prof. Dr. Demirer, şunları kaydetti:

"Kordon kanının kendi çocuğu için saklanmasını desteklemiyoruz. Bazı insanlar, çocuğunun kordon kanını 'ileride lazım olur' diye saklatıyor. Biz bunu tavsiye etmiyoruz, çünkü kordon kanı başkaları için kullanılmalıdır. İleride çocuğunuz hasta olduğu zaman biz saklanmış kordon kanını tercih etmeyiz. Büyük ihtimalle onlarda da hastalık vardır. Mevcut kordon kanını başkası için kullanmak daha faydalı. Mevcut kordon kanı başkası için kullanıldığında atılım reaksiyonlarının çıkması, löseminin geri gelmesini engelliyor."

Kordon kanının saklanması gerektiğini ancak başkaları için teşvik edilmesini öneren Prof. Dr. Demirer, hiç kimseye kendi çocuğunun kordon kanını saklatmasını tavsiye etmediklerini ama bağışlamalarını önerdiklerini söyledi. Prof. Dr. Demirer, "Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi kordon kanı bankasında 10 bine yakın kordon kanı var, gittikçe de artıyor. Başka bankalar da oluşturulacaktır." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Kordon kanını atma sakla
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN