Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SGK'dan Hepatit C hastalarına müjde

Kurum, hastaların tedavi başarısını yüzde 95-100'e çıkaran ve iyileşme süresini kısaltan 3 yeni Hepatit C ilacını ödeme listesine aldı.

Giriş Tarihi: 22.6.2016 16:52
SGK'dan Hepatit C hastalarına müjde

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), hastaların iyileşme süresini kısaltan ve tüm dünya tarafından kesin tedavi yöntemi kabul edilen 3 yeni Hepatit Cilacını ödeme listesine ekledi. SGK Başkan Yardımcısı Orhan , yaptığı açıklamada, Hepatit C'nin, dünyada 160 milyon insanda kronik bulunan ve her yıl 350 bin kişinin ölümüne yol açan sinsi bir hastalık olduğunu söyledi.

'de yaklaşık 36 bin kişinin Hepatit C tedavisi gördüğünü anlatan Koç, bunlardan 7 bininde Hepatit C'ye bağlı tespit edildiğini belirtti.

Yeni tedaviyle 3 ayda kurtulun

Koç, Sağlık Bakanlığı ile Hepatit C'ye karşı etkin mücadele kararı aldıklarını vurguladı. Bu kapsamda, hastaların tedavi başarısını yüzde 95 ila yüzde 100'e çıkaran, tedavi süresini kısaltan ve tüm dünya tarafından kesin tedavi yöntemi kabul edilen, oral yolla alınan 3 yeni Hepatit C ilacının ödeme listesine alınmasının kararlaştırıldığını bildiren Koç, şunları kaydetti:

"Hepatit C tedavi edilmediğinde siroz ve karaciğer kanseri gibi ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Kronik Hepatit C ile yaşayan hastalara sunulan yeni tedavilerle, 3 ay gibi kısa sürede tedavi olmaları ve hepatit C virüsünden kurtulmaları mümkün olacak. Yeni ilaçlarla tedavi edilen hastalarda siroz ve kansere bağlı ölümler önemli ölçüde azalacak. Türkiye'de SGK kayıtlarında bulunan yaklaşık 36 bin kişiyi etkileyen Hepatit C hastalığı, kısa vadede ortadan kaldırılacak."

Normal fiyatı 90 ila 120 bin lira

İlacı üreten firmalarla, özel indirim alabilmek için yoğun müzakere süreci yürüttüklerini belirten Koç, normalde 90 ila 120 bin lira olan bu yeni nesil ilaçları, alternatif geri ödeme yöntemiyle, uygun fiyatla hastaların kullanımına sunduklarını söyledi.

Aldıkları özel indirim ve yaptıkları anlaşma nedeniyle rakamın kamuoyuyla paylaşılmayacağını dile getiren Koç, "Tedarik edeceğimiz bu ilaçları, hastalarımız şimdilik Sağlık Bakanlığına bağlı 20 hastaneden temin edebilecek. İlerleyen süreçte ilacın bulunduğu hastane sayısını artıracağız ve daha da önemlisi hastaların eczane yoluyla ilaca erişimini sağlayacağız." dedi.

Japonya, Hollanda ve Avusturya gibi birçok gelişmiş ülkenin bu ilaçları ödeme listesine dahil etmediğine dikkati çeken Koç, "Aldığımız bu kararla, dünyada Hepatit C ile geniş kapsamlı mücadele eden sayılı ülkelerden biri haline geldik. Yakın gelecekte Türkiye'de Hepatit C hastalığı ortadan kalkacak. Bu modeli, bize maliyeti yüksek diğer ilaçlarda alım garantisi vererek uygulamak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

SGK ilk kez klinik takip yapacak

Yeni nesil ilaçlarla Hepatit C tedavisi gören hastaların bu sürecinin bilimsel verilerle yazılım üzerinden takip edileceğini anlatan Koç, "Bu, hastaların takibini yapan uzman hekim tarafından klinik verilerin girildiği bir sistemdir. Veriler, SGK tarafından hastaneler ile eczanelerin kullandığı MEDULA yazılımı üzerinden toplanıp, ilgili bilim komisyonunda değerlendirilmek üzere bu sistemden titizlikle takip edilecek." bilgisini verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SGK'dan Hepatit C hastalarına müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN