Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sumağın bilinmeyen faydaları

Yemeklere lezzet katan ve sağlığa pek çok faydası bulunan sumak, kanserle mücadelede de oldukça etkili.

Giriş Tarihi: 28.6.2016 16:55
Sumağın bilinmeyen faydaları

Sumak, aslında yabanî bir bitkidir. Sumak çalısı 3 metreye kadar uzayabilir. Beyaz çiçekleri kırmızı meyve verir ama bunlar olgunlaşmadan toplanır, kurutulur ve böylece uzun süre saklanabilir. İçerdiği antioksidanlar ile öne çıkan baharat antimikrobiyal ve antioksidan özelliği ile hazımsızlığı ve iştahsızlığı giderme, kusma ve ishali kesme, boğaz ve diş eti hastalıkları gibi birçok rahatsızlığın tedavisine olumlu etki ediyor.

KANSERLE MÜCADELE ETMEYİ SAĞLIYOR

'de yapılan çalışmalarda, kansere, kalp hastalıklarına ve yaşlanmaya neden olabilen serbest radikalleri etkisiz hale getiriyor. DNA tamirini harekete geçirerek, kanserle mücadele etmeyi sağlıyor. Sumağın Başlıca Faydaları; İdrarı tutamama hastalığında faydalıdır.

KANAMAYI DURDURUR

İshali giderir. Şeker hastaları için ideal bir baharattır. Kan şekerini düşürür. Sindirimi kolaylaştırır, rahatlatır. Et yemeklerinde rahatlıkla kullanılabilir. İyi bir antioksidandır. Ateş düşürücü özelliği bulunmaktadır. Hazmı kolaylaştırır. Antiseptik yani mikrop öldürücüdür. Demlenmiş suyu ile gargara yapılırsa boğaz hastalıklarına ve dişeti hastalıklarına iyi gelir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sumağın bilinmeyen faydaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN