Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çölyak hastalığı neden olur?

Çölyak hastalığı toplumuzda adı pek bilinmeyen bir hastalık. Pek çok kişi ve şişkinlik diye geçiştirdiği şikayetlerin, çölyak hastalığı belirtisi olduğunu dahi bilmeden yaşıyor.

Giriş Tarihi: 11.7.2016 11:23
Çölyak hastalığı neden olur?

Çölyak Hastalığı (Celiac Disease- gluten enteropatisi ) bir ince bağırsak alerjisidir. Gluten adı verilen proteine karşı gösterilen hassasiyet olarak tanımlayabiliriz.

Çölyak hastası olan kişiler buğday, arpa, çavdar ve bir dereceye kadar da yulafta bulunan ve gluten olarak adlandırılan bir proteine tahammül edemezler. Çölyaklı hastalar gluten içeren yiyecekler yediği , onların bağışıklık sistemleri ters etki gösterir ve ince bağırsaklara zarar verir. Özellikle çok küçük ve parmak şekline benzeyen villus olarak adlandırılan ince bağırsaktaki emilimi sağlayan yapılar düzleşir ve görevini yapamaz hale gelir.

ÇÖLYAK HASTALIĞININ SONUÇLARI

Çölyak hastalığı bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olur. Bu yüzden besinlerin ince bağırsakta emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim hastalığıdır. Kişinin ne yerse yesin, sağlıklı beslenememesi gibi sonuçları vardır.

ÇÖLYAK HASTALIĞININ SEBEPLERİ NELERDİR?

Çölyak hastalığı genetik bir hastalık olarak bilinir yani kişinin ailesinde bu hastalığın çıkma ihtimali vardır. Diğer çölyak hastalığı sebepleri ise şunlardır: Bazen bir ameliyat, çocuk doğumu , hamilelik , viral enfeksiyon yada şiddetli duygusal stresten sonra çölyak hastalığı oluşabilir, ya da tetiklenebilir.

ÇÖLYAK HASTALIĞI NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

Çölyak hastalığı kişinin yaşamının her hangi bölümünde ortaya çıkabilmektedir . Çölyak kimi kişilerde çocukluk, kimilerinde ergenlik, kimilerinde ise orta yaş grubunda ortaya çıkabilmektedir. Ama en çok 8-12 aylık çocuklarda, ve 30-40 yaş arasında ortaya çıkmaktadır.

ÇÖLYAK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

ŞİŞKİNLİK 'ÇÖLYAK' BELİRTİSİ OLABİLİR

ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çölyak hastalığı neden olur?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN