Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir bebek vejetaryen olur mu?

Giriş Tarihi: 16.7.2016
Bir bebek vejetaryen olur mu?
1-3 yaş arası bebeğin gereksinimleri
A vitamini 400 mcg. (, süt, , havuç, domates, kış kabağı)
E vitamini 3-10 mg. (Ceviz, badem, kurubaklagil)
B1 vitamini 0.4 mg. (Et, süt, kurubaklagil, yumurta, tahıllar)
B2 vitamini 0.6mg. (Et, süt, yumurta, peynir, balık, koyu yeşil yapraklı sebze)
B12 vitamini 2.6 mcg. (Et, süt, peynir, yumurta)
Kalsiyum 800 mg. (Süt, yumurta)
Çinko 10 mg. ( Et, yumurta, deniz ürünleri, yağlı tohumlar)

Sağlık otoriterleri ve basın, tüm dünyada günlerdir bu konuyu konuşuyor: İtalya'nın Milano kentinde vegan bir çiftin bebeği yetersiz beslenme ve kalp rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılınca, mahkeme çocuğun velayetini annebabasının elinden aldı. Ailesinin hiçbir tür hayvansal gıdanın yer almadığı vegan diyetiyle beslendiği 13 aylık Andrew bebeğin 3 aylık bir bebeğin gelişimini gösterdiği, kalsiyum eksikliğinden kalp rahatsızlığına kadar birçok bozukluk taşıdığı belirlendi. Oğullarının kalp rahatsızlığı için ameliyat edilmesine de karşı çıkan çift, bebeği evlerine götürdü. Hastane yetkilileri şikayette bulununca mahkeme, bebeğin velayetinin anne-babasından alınarak geçici olarak hastaneye verilmesine karar verdi. Bunun üzerine Andrew kalp ameliyatı geçirerek hastanede tedavi altına alındı. Geçtiğimiz aylarda İtalya'nın Cenova ve Floransa kentlerinde yine vegan diyetiyle beslenen 11 aylık ve 2 yaşındaki iki bebek hastaneye kaldırılmıştı. Türkiye'den görüşünü aldığımız uzmanlar ise çoğunlukla gelişim çağındaki bebek ve çocukların protein tüketmeleri gerektiğinden yana... İşte uzmanların görüşleri...

ÇOCUK BÜYÜDÜĞÜNDE KENDİSİ KARAR VERMELİ!
Op. Dr. Seval Taşdemir/ Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi
Devletin çocuğun beslenmesini elbette denetlemesi gerekir çünkü çocuk ciddi bir risk altında ve hatta hayati tehlikesi mevcut. Bir çocuğun beslenmesi ve tedavisinin yaptırılması zorunludur. Konuya tıbbi açıdan bakarsak, çocuğa el koymak da çok doğru bir yaklaşım değil; sadece çocuğun beslenmesi değil anne babanın psikolojik desteği de önemli. Çocuğu ailesinden mahrum etmemek gerekir. Benim görüşüm, mutlaka denetimli bir şekilde bu çocukların beslenmesinin sağlanmasıdır. Örneğin; bir hemşire desteği verilerek çocuğun beslenmesi devlet tarafından düzenlenebilir. Kişiler yetişkin olduklarında kendi tarzını belirlemelidir. Çocuk büyüyünce, vegan mı olacak, yoksa et mi yiyecek; buna kendisi karar vermeli. Çünkü proteinin kişinin hem fiziksel, hem de zihinsel gelişimi üzerinde çok önemli etkisi olduğu bilinmektedir. Anne-baba bile olsa ailelerin böyle bir şeye hakları olmadığını düşünüyorum. Vejetaryenliğin sadece fiziksel gelişimi yavaşlatmadığını, kısırlık oranlarını da etkilediğini kendi hastalarımızdan da, literatür bilgilerimizden de biliyoruz.

?ZEKASI ETKİLENİR, KANSER RİSKİ ARTAR
Uzm. Dr. Neslihan Korkmaz/ Acıbadem Maslak Çocuk Sağlığı Uzmanı
Yenidoğan döneminde sağlıklı beslenme, beyin ve zeka gelişimini etkileyen faktörlerin başında geliyor. Ayrıca birincil olarak anne sütü ön planda da olsa, ek gıdanın da doğru zaman ve doğru miktarda alınması gerekiyor. Özellikle yenidoğan dönemi gibi büyümenin çok önemli olduğu dönemde gerekli takviyeler yapılmayacak ise vegan beslenme; fiziksel gelişimi bozduğu gibi beyin gelişimini, bebeğin matematik ve fizik zekasını da etkiliyor. Hamilelerin ve emziren annelerin temel besin değerlerini içeren gıdaları mutlaka tüketmeleri gerekiyor. Çünkü annede oluşan folik asit, B12 ve eksikliği anemisi doğrudan bebeği etkiliyor. Bebeklerin ek gıdaya geçtikleri dönemde de bu tür yiyecekler mönülerine eklenmeli. Veganların tüketmediği süt ve süt ürünleri de yüksek kalsiyum içeriği nedeniyle çocukların gelişiminde büyük öneme sahip. Kalsiyum, bebeklerin diş ve kas sisteminin gelişiminde rol oynuyor. Kalsiyumun az alınması kemiklerin sağlıksız gelişimine ve vücut direncinin düşmesine, kanser riskinin artmasına neden oluyor.

GÜNDE 1 BARDAK SÜT, 2 KÖFTE ŞART!
Doç. Dr. Nermin Tansuğ/ Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Protein; büyümenin yapı taşlarından biridir, mutlaka alınması gerekir. Çocuklar yeterli miktarda et tüketmelidir. Et tüketimiyle demir gereksinimi de karşılanır. Protein sadece etten değil, yumurtadan da alınabilir. Yumurta, süt, peynir de mutlaka tüketilmesi gereken gıdalardandır. Yeterli protein alamayan çocuklarda vitamin eksikliği, boy kısalığı, demir eksikliği olabilir, Protein, dokuların tamiri, yeniden yapılanma, vücudun büyümesi ve gelişmesi için mutlaka gerekli olan besin öğelerinden biridir. Günde bir bardak süt, kibrit kutusu kadar peynir, çocuğun yaşına göre 1-2 köfte kadar tavuk ya da etin mutlaka alınması gerekir.

ORGAN YETMEZLİĞİ GELİŞEBİLİR
Serap Güzel/ Liv Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı
Bebek beslenmesi için ilk 6 ay sadece anne sütü yeterlidir. 6 ay sonrasında ise bebeğin sağlıklı ve yeterli büyümesi, gelişmesi için ek gıdalara başlanması zorunludur. Her besin grubu bebeğin beslenmesinde olmalıdır. Proteinler; yeni hücre oluşumu, büyüme ve gelişme için en önemli besin gruplarından biridir. Protein yönünden eksik beslenen bebek ve çocuklarda malnütrisyon görülür. Malnütrisyon; protein ve enerji eksikliğine bağlı bir zayıflıktır. Malnütrisyon bebeklerde iştahsızlık, el, ayak, karın ve yüzde şişlik yani ödem, deri renginde değişiklik, saç dökülmesi; protein eksikliğine bağlı olarak gelişmesi ise organ yetmezliklerine neden olabilir.

ANNE VEGAN OLSA DA BEBEĞE BUNU YAPAMAZ
Kamuran Diğdem Özkahya/ Acıbadem Taksim Hastanesi Diyet Uzmanı
Vegan bir anne, beslenmesinde kurubaklagil ve kuruyemişlere yer vermiyorsa; sütünün besleyiciliği azalır. Ayrıca bir annenin bebeğini vegan tarzda beslemesi, bebeğin büyüme ve gelişme sürecinde aksamalar yaşamasına neden olur. Özellikle bitkisel kaynaklı besinler; 6-24 aylık dönemdeki bir bebeğin demir, çinko, veya kalsiyum gibi mineral gereksinimini karşılayamıyor. Bu nedenle bebeğini vegan olarak besleyen annenin vegan mama içeriklerinde özellikle demir, çinko ve kalsiyum minerallerinin yeterli miktarda bulunduğuna dikkat etmesi gerekiyor. Protein kalitesi açısından anne sütüne en yakın olduğu düşünülen yumurta ise bebek beslenmesinde olmaması düşünülemeyecek kadar besleyici bir besindir. Bu nedenle anne her ne kadar vegan tarzda beslenirse beslensin, bebeğin en önemli gelişme sürecini oluşturan dönemde bebeğini vegan olarak beslemesi düşünülemez.

YUMURTADAKİ GİBİ KALİTELİ PROTEİN ALMALI
Emel Unutmaz Duman/ Medicalpark Bahçelievler Hastanesi Diyet Uzmanı
Vücudun temel yapı taşı proteinlerdir. Herkesin protein ihtiyacı değişmekle birlikte, yetişkinlerde ortalama 1g/ kg/gün, çocuklarda ise 1.5g/ kg/gün protein alımı şarttır. Bu ihtiyacın karşılanmasında içerik de önemlidir. Alınacak proteinin yüzde 70'i kaliteli kaynaklardan alınmalıdır. Et, tavuk, balık, yumurta, süt, peynir ve yoğurt tam proteinlerdir. Özellikle yumurta, anne sütünden sonraki en kaliteli proteindir. Kuru baklagiller, tahıllar ve bitkiler de protein içerir ancak tüm esansiyel amino asitleri içermez ve sindirilebilirlikleri düşüktür. Özellikle büyüme ve gelişme döneminde yetersiz protein alımı, büyüme ve gelişme rahatsızlıkları başta olmak üzere, kansızlık ve birçok hastalığın alt yapısını oluşturabilir. Çocukluk döneminde yeterli miktarda yüksek kaliteli protein ile kombine bitkisel kaynaklı protein kaynakları ek olarak verilmelidir. Asıl protein kaynağı hayvansal kaynaklardır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir bebek vejetaryen olur mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN