Hamilelik pilatesi hem anneyi hem de bebeği mutlu ediyor

Giriş Tarihi: 16.7.2016
Hamilelik pilatesi hem anneyi hem de bebeği mutlu ediyor

Pilates sırasında vücut, endorfin yani mutluluk hormonu salgılıyor. Bu hormon, göbek kordonuyla anne karnındaki bebeğe geçiyor. Yani pilates hem anneyi, hem de bebeği mutlu ediyor. Mutlaka bir uzman eşliğinde yapılması gereken pilatese, gebeliğin 12’nci haftasından itibaren başlanabilir

Gebelik, kadının fiziksel, hormonal ve psikolojik açıdan birçok değişiklik yaşadığı uzun bir süreçtir. Gebelikte salgılanan bazı hormonlar ve büyüyen bebeğin ağırlığı; annenin kas ve iskelet sisteminde birtakım değişiklikler yaratır. Annede bel ve sırt ağrıları görülebilir, bağ dokusu gevşer, eklemler kolay yaralanabilir, özellikle el ve ayak bileklerinde oluşan , karpal tünel ve tarsal tünel sendromuna neden olabilir. Hamilelik boyunca bebeğin ağırlığının rahime yaptığı bası ve yerçekiminin etkisiyle pelvis tabanı yaklaşık 2.5 cm. aşağıya çöker. Pelvik taban kaslarındaki bu sarkma, anne adayına idrar kaçırma gibi yaşam kalitesini düşüren birçok sıkıntı yaşatabilir. Kısacası güçlü pelvik taban kasları, doğum sırasında ve sonrasında anne adayları için büyük önem taşır. Pilates ise bu kasları kuvvetlendirmek için yapılacak en doğru ve güvenli egzersizdir. Hamilelikte pilatese doktorunuz izin verdiği sürece, gebeliğin 12'nci ve 16'ncı haftası arasında başlanabilir, doğuma kadar ortalama olarak haftada iki veya üç defa güvenle devam edilebilir.

EVDE PİLATES YAPILMAMALI
Hamile pilatesi mutlaka uzman bir eğitmen eşliğinde yapılmalı. Hassas bir dönem olan gebelikte, yapılabilecek herhangi bir yanlış hareket, bebeğe veya anneye zarar verebilir. Bu yüzden eğitmenin önerdiği hareketler yine eğitmenin gözetiminde yapılmalıdır. Pilates, erken doğum riski taşıyanlara, vajinal kanaması ve hipertansiyon gibi sağlık problemleri olanlara önerilmez.

BEL VE SIRT AĞRILARI AZALIYOR
Hamilelik pilatesi yapan anne adayı, yaptığı egzersiz sayesinde uykuya daha çabuk dalar, gününü zinde ve motive şekilde geçirir.
Pilates yapan anne adayı, yapmayana oranla çok rahat bir doğum gerçekleştirir.
Gebelikte düzenli yapılan egzersiz, sezaryenle doğum riskini azaltır, annenin doğum sonrası toparlanma ve kendine gelme süresini kısaltır.

ÖDEM SORUNUNA İYİ GELİR
Pilates dersi ile doğru alıp vermeyi öğrenen anne adayı, inin kontrollü kullanarak doğum anında etkili bir biçimde ıkınabilir.
Gebelikte ve sonrasında oluşabilecek idrar kaçırma problemleri ortadan kalkar.
Bu egzersizler; gebelikte görünen, hazımsızlık ve ödem gibi sorunların azalmasına da yardımcı olur.
Pilates; daha az kilo almasını, düzenli uyku uyumasını, kol ve bacaklarda oluşacak ödemin azalmasını, bel ve sırt ağrılarının azalmasını, hormonların etkisiyle zayıflayan göğüs kaslarının kuvvetlenmesini sağlar.
İçerdiği nefes egzersizi sayesinde gevşeyen ve uzayan karın kaslarının çok daha çabuk güçlenip toparlanmasını sağlar. Ayrıca anne, gebelik sürecinde yaşadığı duygusal dalgalanmalardan daha az etkilenir.
Pilates yaparken vücut, endorfin yani mutluluk hormonu salgılıyor ve bu hormon, göbek bağı aracılığı ile bebeğe geçiyor. Yani hem anne, hem de bebek mutlu oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamilelik pilatesi hem anneyi hem de bebeği mutlu ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN