Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu hastalık hayatı olumsuz etkiliyor

Uzmanlar, stres, hareketsiz yaşam, aşırı kilo alımı ve ofis tarzı çalışma şeklinin bel ve boyun Ağrılarına neden olduğunu ifade etti.

Giriş Tarihi: 18.7.2016 14:40
Bu hastalık hayatı olumsuz etkiliyor

İzmir Üniversitesi Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Yrd. Doç.Dr. Gülten Tan, nın en sık iş gücü kaybına neden olan rahatsızlıkların başında geldiğini belirterek, kronikleşen bel ağrılarının hayat kalitesini düşürdüğünü söyledi.

Uzman Doktor Gülten Tan, "Bel ağrıları günümüzde çok sık karşılaşılan sorunlarının başında geliyor. İnsanların yüzde 60-80'i hayatlarının bir döneminde bel ağrısı şikayeti ile karşılaşmaktadır. Bu nedenle öncelikle hastanın bu yönde eğitilmesi gerekmektedir. Bel ağrısının tedavisinde amaç ağrının giderilmesi ve tekrar oluşmasının önlenmesidir" dedi.

"FITIK SANILABİLİYOR"

Bel ağrısının başka sağlık sorunlarıyla karıştırılabildiğini kaydeden Gülten Tan, "Özellikle yoğun iş yaşamındaki kişilerin gün içinde yaşadığı stres bel ağrısına neden olabilir. Bel ağrısı günlük hareketleri kısıtlayarak, ayakta durmayı, yürümeyi ve oturmayı bile zorlaştırabiliyor. Bu şikayeti yaşayanlar genelde fıtıktan şüpheleniyor ancak bel ağrısının başka bir çok nedeni olabilmektedir. Ağrı derecesi kişiden kişiye göre değişir ve sadece ağrıdan yola çıkarak tanı koymak zordur" diye konuştu.

"FORMUNUZU KORUYUN"

Bazı mesleklerin bel ağrısına neden olabildiğini kaydeden Tan, "Bel ağrısı en sık fabrika ve benzeri yerlerde çalışanlar, sağlık elemanları, itfaiyeciler, otobüs ve kamyon şoförleri ile ofis çalışanlarında ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hastaya çalışma ve dinlenme sırasında omurgaya binen yükün azaltılması, belini daha iyi tanıması ile genel vücut formunu ve duruşunu düzeltme konularında bilgiler verilmelidir" dedi.

"HEKİME BAŞVURUN"

İzmir Üniversitesi Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Gülten Tan, şunları söyledi; "Günlük yaşamda ağrı oluşturan pozisyonlardan kaçınmak, ayakta veya otururken duruş pozisyonuna etmek, ağırlıkları doğru biçimde kaldırmak ve taşımak ile doğru yatak seçmek ve gövde kaslarını geliştirmek bel ağrısının yaşanmasını önlemektedir. Altı haftadan uzun süren ağrılarda kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanmak yerine uzman hekimlere başvurulmalıdır. Yanlış bir hareket veya ilaç kullanımı dönüşü olmayan sağlık problemlerine neden olabilir."

OFİS ÇALIŞANLARI ÇAY VE KAHVEYE DİKKAT

OFİSTE ÇALIŞANLARA 10 ALTIN ÖNERİ

OFİS ÇALIŞANLARI DİKKAT!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu hastalık hayatı olumsuz etkiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN