bir hastalık belirtisi mi?

Giriş Tarihi: 29.7.2016 13:46 Güncelleme Tarihi: 29.7.2016 13:48
Horlama bir hastalık belirtisi mi?

İnsanların yarısı şikayetiyle lı uyuyamıyor ve yeterince dinlenemeden uyanıyor. “Horlama sanıldığı gibi önemsiz ve tedavisi olmayan bir rahatsızlık değildir. Tam tersine  çok ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilir, hatta şiddetli horlama uyku  apnesi  gibi riskli bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir.”

Horlama ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilir

"Uyurken solunum esnasında çeşitli etkiler nedeniyle üst solunum yollarından çıkan gürültülü sese denir. Dilin arkası, yumuşak damak ve küçük dilin olduğu kısmın genizle birleştiği bölge kendiliğinden daralabilen bir bölgedir. Bunlar birbirleri üstüne geldiğinde solunumla birlikte titreşmekte ve horlama ortaya çıkmaktadır. Yeterli oksijenin lı bir şekilde alınamadığının bir göstergesi olan horlama kişide gündüz uykululuk hali, yorgunluk, sürekli bir baş ağrısı ve konsantrasyon bozukluğu gibi sorunlara yol açabilir. Uykuda solunum bozukluğu rahatsızlıklarında kişilerde kalp krizi ya da akciğer rahatsızlıkları gibi çok ciddi sağlık sorunlarına, hatta hayati tehlikeye bile yol açabilir. Horlama hayati önem taşıyan uykuda nefes durması (uyku apne) hastalığının da bir belirtisi olabilir. Bu hastalıkta şiddetli horlama nefessiz kalınan bir dönemle kesilmektedir. Bu sırada solunum tam durmuştur. Bu nedenle horlama önemsenmesi ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır."

Horlamanın sebebine göre tedavi şekli belirlenir

"Horlama tedavisinde öncellik ile horlamanın sıklığı ve şiddeti ölçülmeli ve düzenli olarak takip edilmelidir. Orta yaş ve üzeri kişilerde boğazda daralma ve boğazdaki kasların tonusunda azalma görülür. Horlama erkeklerde kadınlara oranla daha dar bir boğaz yapısına sahiptir. Özellikle kilo alındığında erkekler boğaz bölgesinden kilo aldıkları için horlama daha da artabilir. Dar yapılı boğaz, yarık damak, sinüs sorunları, geniz eti genişliği, çene problemleri gibi sorunlar horlamanın nedenleri arasındadır. Horlama tedavisinde öncellikle horlamaya neden olan sorun tespit edilerek tedavi edilir. Ardından kilo verme, sağlıklı beslenme, yatmadan en az üç saat önce yeme içmeyi kesme, sigara ve alkol kullanmamak horlama tedavisinde başvurulan yöntemler arasındadır. Horlama sorunu olan hastaların alanında uzman bir kulak burun boğaz doktoruna giderek tedavi olmaları gerekir."

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr Yusuf Can

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Horlama bir hastalık belirtisi mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN