Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tüp bebek merkezindeki embriyolar nakledildi

Giriş Tarihi: 3.8.2016 14:42
Tüp bebek merkezindeki embriyolar nakledildi

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında kapatılan tüp bebek merkezindeki embriyolar Üniversitesi'ne nakledildi.

Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Alper Cihan, olağanüstü hal (OHAL) kapsamında kapatılan tüp bebek merkezindekiembriyoların, güvenli bir şekilde nakledildiğini belirterek, merkezde tedavi gören hastaların herhangi bir mağduriyet yaşamadıklarını belirtti.

Cihan, yaptığı açıklamada Resmi Gazete'de yayımlanan 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında, Özel İstanbul Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezinin hazineye devredildiğini anımsattı.

Bu merkezdeki embriyoların dondurulması, mikroenjeksiyon, transfer işlemleri, döllenme kontrolleri ile döllenme olmayanların iptali gibi işlemlerinin de güvenli bir şekilde yapılarak kayıt altına alındığını belirten Cihan, "Hastalar bundan sonraki işlemlerine, dondurulmuş embriyo ve gonadlarının bulunduğu merkeze bir dilekçe ile başvurduklarında, uygun şartlarda teslimat kendilerine yapılarak istedikleri bir merkezde tedavilerine devam edebileceklerdir." diye konuştu.

Cihan, "Burada tedavi gören hastaların tedavi ve işlemlerinde en küçük bir aksama olmaması ve şimdiye kadar toplanmış ve saklanmakta olan tüm dondurulmuş embriyo ve materyalin zarar görmemesi için hastanelerimizdeki idareciler, ilgili uzmanlar ve yardımcı personelimiz derhal göreve çağrılmıştır." ifadelerini kullandı.

BİLGİ ALABİLMELERİ İÇİN TELEFON HATTI KURULDU

Merkezin kapatılması nedeniyle dondurulmuş olarak bulunan embriyo ve diğer materyallerin, embriyo transferinde uygulanmakta olan transfer prosedürlerine göre, Üniversitesi'ne güvenli olarak nakledildiğine dikkati çeken Cihan, hastalara ait arşiv ile dijital kayıt sistemindeki hasta bilgi işlemlerinin ise Beyoğlu İlçe Sağlık Müdürlüğü ile Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi koordinatörlüğünde yürütüldüğünü söyledi.

Tedavileri devam eden hastaların mağdur olmamaları için Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Binası Embriyoloji Biriminde uzmanlarca yürütülmekte olan iletişim birimlerinin oluşturulduğu bilgisini veren Cihan, "Ayrıca yalnız bu hastalarımızın kullanabileceği, kısa sürede bilgi alabilmeleri için telefon hattı '0 212 373 50 76' açıldı. Şu ana kadar merkezde tedavi görmekte olan hastalardan herhangi bir mağduriyete ait başvuru olmamıştır." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüp bebek merkezindeki embriyolar nakledildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN