Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte nadir türüne yakalanma nedeni!

Nadir görülen türüne yakalanma nedeni gen testiyle anlaşıldı.

Giriş Tarihi: 5.8.2016 17:19
İşte nadir kanser türüne yakalanma nedeni!

Sonuçları "Lancet Oncology" dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde,sarkoma adı verilen ve nadir görülen bir türünden etkilenen bin 162 kişiye gen testi yapıldı.

Araştırma kapsamında sarkoma hastalarında yüksek kanser riskiyle bağlantılı 72 genin DNA dizilimi incelendi.

Test, katılımcıların yarısından fazlasının, kanser riskini artırdığı bilinen gen mutasyonlarıyla dünyaya geldiğini ortaya koydu.

Kanser Araştırma Enstitüsü ve Kraliyet Marsden NHS Vakfından adamları, sarkoma hastalarında, meme, yumurtalık ve bağırsak kanseriyle bağlantılı genlerde kalıtımsal mutasyonlara yaygın biçimde rastlandığını açıkladı.

Her beş hastadan birinde, birden fazla gende mutasyon gözlendiği, çok sayıda kanser geninde mutasyon görülen hastaların, tek bir genetik mutasyona sahip olanlardan daha erken yaşta hastalığa yakalanma riski taşıdığı belirtildi.

Araştırma, tedavilerde bu kalıtımsal mutasyonların hedef alınabileceğini, kanserden etkilenen ailelere tarama ve danışma hizmeti verilebileceğini gösterdi.

Kemik ve yumuşak dokudan kaynaklanan kötü huylu tümörlerin genel adı olan sarkoma, daha çok çocuklar ve gençlerde görülüyor.

KANSER HASTALARINA MÜJDE!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte nadir kanser türüne yakalanma nedeni!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN