Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obezite ameliyatı hangi durumlarda yapılmalıdır

Obezite cerrahisi herkese uygulanır mı, kimlere yapılmalıdır? Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar obezite cerrahisi ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Giriş Tarihi: 12.8.2016 11:06
Obezite ameliyatı hangi durumlarda yapılmalıdır

"Obezite tedavisinde cerrahi tekniğe başvurulması için öncelikle kişinin vücut kitle indeksinin % 35'in üzerinde olması ve beraberinde diyabet, tansiyon, uyku apnesi gibi sağlık sorunları da yaşıyor olması veya vücut kitle indeksinin 40'ın üzerinde olması gerekir. Aşırı kilosu olan hastalarda özellikle uyku apnesi ya da damar hastalıklarına bağlı olarak kalp krizi riski ortaya çıkabiliyor. Obezitenin hayati risk oluşturmasının sebebi neden olduğu tıbbi rahatsızlıklardır. Bu durumda obezite cerrahisi ile tespit edilen hastalıkların tedavisi aynı anda yapılmalıdır. Obezite cerrahisine karar verilmeden önce hastanın diyet ve egzersiz uzmanları ile birlikte birden fazla kez kilo vermeyi denemiş olması ve başarısız olması gerekir. Eğer hasta tüm denemelerine karşı aşırı kilolarından kurtulamıyorsa, verdiği birkaç kiloyu da hemen geri alıyorsa ve yaşadığı sağlık sorunları hasta açısından hayati risk oluşturuyorsa cerrahi tekniklere başvurulur."

Obezite hastalığının cerrahi teknikler ile tedavi edilmesi

"Bariatrik obezite cerrahisinin uygulanabilmesi için kişinin genel sağlık durumun da operasyona uygun olması gerekiyor. Bunun için hasta çeşitli tahlil ve tetkiklerden geçirilir. Çıkan sonuçların uygunluğuna göre bariatrik cerrahi tekniklerden birisine karar verilebilir. Bu tekniklerin arasında tüp mide ameliyatı olarak da bilinen laparoskopik sleeve gastrektomi, laparoskopik gastrik bypass, duodenal switch, biliopankreatik diversiyon (BPD) gibi yöntemler bulunur. Obezite ameliyatları günümüzde kapalı teknik ve robotik cerrahi yöntemleri ile gerçekleştirilir. Bu operasyonlar ile aşırı kilo sorunu olan insanların mide hacmi küçültülerek açlık hissi oluşması kısıtlanır ve midenin emilim seviyesi azaltılır. Bu sayede kişinin ortalama 2 yıl içinde düzenli bir şekilde kilo vermesi sağlanır."

İyileşme süreci oldukça kısadır

Doç. Dr. Kamil Gülpınar "Morbit obezite tedavisinde laparoskopik sleeve gastrektomi yani tüp mide ameliyatı kapalı teknik ile gerçekleştirildiği için çok küçük dikiş izi oluşur. Tüp mide ameliyatı öncesi gerekli muayeneler, endoskopi, ultrasonografi, kan tahlilleri ve metabolik değerlendirmelerin yapılarak ameliyatın hasta için uygunluğu tespit edilir. Obezite tedavisi ile var olan hastalıkların tedavisine aynı zamanda başlanmalıdır. Tedaviden sonra hastalarımızın diğer hastalıklarında da büyük oranda iyileşme olduğu tespit edilmiştir. Hastalarımız hem ideal kilolarına ulaşıp hem de sağlık problemlerinden kurtularak daha mutlu bir şekilde hayatlarına devam edebilmektedir."

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obezite ameliyatı hangi durumlarda yapılmalıdır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN