Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göz kapağında komple güzellik

Göz kapağı estetiği müthiş bir ivme ile yayılarak son ların en sık tercih edilen estetik girişimlerinden biri oldu.

Giriş Tarihi: 20.8.2016 09:15 Güncelleme Tarihi: 20.8.2016 11:51
Göz kapağında komple güzellik

Öyle ki birkaç sene öncesine kadar göz kapağı estetiğinden haberdar bile değilken, şimdi birçok kadın daha genç ve canlı bir ifadenin sırrının bakış estetiği olduğunu biliyor. Sizler için göz kapağına yapılan bu estetik girişimleri araştırdık ve merak edilenleri 'da en sık göz estetiği uygulayan cerrahlardan biri olan Op. Dr. Mert Demirel'e sorduk.

Göz kapağı estetiği başlığı altında ne gibi işlemler yapılıyor?

Aslında bu sorunun ezbere bir yanıtı yok. Çünkü söz konusu göz olunca, operasyonda yapacağımız hamleler kişiye özel belirleniyor. Fabrikasyon bir çalışma değil; kişinin ihtiyaçlarına, göz yapısına, beklentisine, yaşına ve yüz şekline göre adımlar belirleniyor. Kimi üst kapaktaki fazla cilt dokusu alımıyla eş zamanlı olarak üst kapaktaki çökükler için yağ enjeksiyonu yapmak gerekirken, bazen de bu işlemi kaş kaldırma ile kombinleyebiliyoruz. Yapılacak sayısız hamle var, yeter ki doğru hasta ve doğru işlem eşleşsin.

Üst kapaktaki çökükleri giderebilmek mümkün mü?

Elbette mümkün, bunun için kişinin kendi yağından faydalanıyoruz. Bu yağı karın ya da basenden alıp, kök hücre bakımından zenginleştirdikten sonra üst kapaktaki çökük bölgeye dolduruyoruz. Böylece daha canlı ve genç bakışlar yakalayabiliyoruz.

Peki ya gözaltları?

Gözaltındaki yağ fıtıklaşmalarını düzenleyerek kişiye yorgun ifade veren torbalanmaları ortadan kaldırabiliyoruz. Ancak burada belirttiğim "düzenleme" kelimesine dikkat. Çünkü gözaltlarındaki yağ fazla miktarda alınırsa, bu sefer de çökük bir görüntü söz konusu olur ve bu da kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterir. Kimi zaman buradaki yağ dokuyu almadan sadece yüzeye homojen şekilde dağıtmak gerebilir. Tüm bu hamleler işinin ehli bir cerrahın kararı ile hastanın şikayetçi olduğu göz kapağı kusurlarına oldukça başarılı bir şekilde çözüm getirebilir.

Hastaların doğru hekimi bulması nasıl olacak?

Öncelikle her hastaya önerim; internetteki bilgi kirliliğinden uzak durmaları. Altlarında kimin yazdığı belli olmayan künyesiz makalelerden, yetkinliği olmayan vasıfsız merkezlerden ve düşük fiyatın cazibesinden uzak durmaları. Her hasta sorularına bizzat hekiminden cevap almalı ve öngörüşme sırasında beklentilerini net bir şekilde dile getirmelidir. Bu hayatta 1 kere yapılacak bir işlem, bu yüzden kendinizi güvenebileceğiniz bir cerraha teslim etmeniz çok önemli.

Size göz kapağı konusunda sadece estetik kaygısı olan hastalar mı başvuruyor?

Kesinlikle, bir o kadar da doğuştan göz kapağı anomalisi olan hastamız var. Örneğin göz kapaklarından birinin ya da ikisinin birden tam olarak kapanamama durumu vardır. (Pitosis) Bu durumda çoğu zaman bakışlardan biri daha açıkken, diğeri kısık bakıyormuş gibi üst göz kapağı daha düşük görülür. Bu probleme lokal anestezi altında yaptığımız 20 dakikalık bir askılama işlemi ile çözüm getiriyoruz. Üstelik ve acı olmadan. Hastalar kapıdan çıkarken, tedavi için ne kadar bunca zaman bekledikleri için kendirine kızıyor.

Söz konusu göz olunca izleri de sormadan geçmeyelim. Göz estetiği sonrası ne kadar iz oluyor?

Üst kapaktaki kesiyi tam katlantı yerine gizlediğimiz buradaki iz görünmez. Ameliyattan hemen sonra kırmızı ve belirgin olan dikiş hattı, gün be gün iyileşerek belirsiz ve silik bir hal alır. Bu iyileşme sigara içmeyen hastalarda daha hızlıdır. Gözaltlarında ise kesi ya içerden, ya da kirpik dibinden yapılır. Her iki yöntemde de gözaltında görülen bir iz olmaz.

Gözaltlarına uygulanan bu estetik girişim, koyu renk halkaları da hafifletiyor mu?

Bunun için bambaşka bir işlem uyguluyoruz; adı Işık Dolgusu. Aslında koyu renk görüntünün sebebi gözaltındaki kan damarlarının yüzeye çok yakın oluşu. Biz bir dolgu maddesiyle bu kan damarlarının üstüne örtücülük sağlayarak koyu renkli görüntüyü maskeliyoruz. Bu işlem saç teli kadar ince iğnelerle yaklaşık 20 dakika sürede uygulanıyor. Etkisi ortalama 1 yıl kadar devam ediyor.

Op. Dr. Mert Demirel

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göz kapağında komple güzellik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN