Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hapşırırken kalp durur mu?

alanında doğru bilinen çok sayıda yanlış var.

Giriş Tarihi: 30.8.2016 16:34
Hapşırırken kalp durur mu?

Mesela sanılanın aksine kahvaltı obeziteyi önleyen bir öğün değil. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halit Yerebakan taki hurafeleri sıraladı.

Zayıflama ve az yemek midenizi küçültür: Hurafedir. Midenin küçülmesi yalnızca ameliyatla olur. Yağlanmaya (bedensel yağ oranınızın artmasına) sebep olan yediğiniz yağlı besinlerdir: Hurafedir. Sağlıklı yağlar beslenmenizin yüzde 30'unda olmalıdır. Ancak trans ve satüre yağlardan uzak durun.

Kahvaltı obeziteyi önleyen bir öğündür: Hurafedir. Kahvaltı obeziteyi önleyen bir öğün değildir. Gün içinde önemli bir öğündür ancak kahvaltıda ne tükettiğiniz de bir o kadar önemlidir. akşam saat 20.00'den sonra yemek yemek kilo almaya sebep olur ve yedikleriniz yağ olarak depolanır: Hurafedir. Geç yemek yemek uyku düzeninizi bozar. Reflü problemine sebep olabilir.

Akşam saat 20.00'den sonra yemek yemek kilo almaya sebep olur ve yedikleriniz yağ olarak depolanır: Hurafedir. Geç yemek yemek uyku düzeninizi bozar. Reflü problemine sebep olabilir. Akşam yediğiniz yemek direkt yağa dönüşmez. Akşam yemek yiyenler genelde yağlı ve ağır gıdalar tercih ettikleri için kilo alıyorlar. Hafif ve sağlıklı yediğiniz takdirde kaçta yediğinizin önemi yoktur.

Yumurtada çok fazla kolesterol bulunur: Hurafedir. 1 yumurtada 200 mg bulunur. Her gün 1 adet yumurta tüketebilirsiniz. Şekerli yiyecekler çocukları hiperaktif yapar: Hurafedir. Şeker bedeni bir kaynağı olarak besler. Çocukları hiperaktif yapmaz.

Hamilelik süresince 2 kişi için yemek yemek ve bebeğin iyi gelişmesi için her gün en az 1000 kalori fazladan almak gerekir: Hurafedir. Anne adayı sağlıklı ve dengeli beslendiği takdirde hamileliğin 20'nci haftasına kadar ek bir enerji alımına gerek duymaz. Bu nedenle ihtiyacınızdan fazla yemek yemeyin.

Anne karnında bebek ne kadar büyükse o kadar sağlıklıdır: Hurafedir. Normal doğum kilosu 2800-3500 gram olmalıdır. Daha yüksek kilolar ileri yaşlarda kalp büyümesi ve şeker hastalığı gibi sorunlara yol açar. Anne sütüyle beslenen bebeğe sıvı ihtiyacını karşılamak için mutlaka su da içirmek gerekmektedir: Hurafedir. Anne sütü bebeğin tüm ihtiyacını karşılar. anne sütü çocuğunuzun ileride obez olmasını engeller: Hurafedir. Obezite sonradan edinilen yeme-içme alışkanlıklarına göre olur.

YOĞURT VE DİŞ MACUNU CİLT YANIKLARINI İYİLEŞTİRMEZ

80 koruma faktörlü (SPF80) güneş kremi 40 faktöre (SPF40) göre, zararlı güneş ışınlarına karşı 2 kat fazla koruma sağlar: Hurafedir. 15-30 faktör arası kremler yüzde 93 koruma sağlarken, 80 faktörlü kremlerde bu oran yüzde 98'e çıkar.

Güneş yanıklarına karşı yoğurt, yağ, diş macunu sürülebilir: Hurafedir. Yanık olan yerlere sadece soğuk kompres yapılmalıdır. Ciddi yanıklardaysa vakit kaybetmeden hastaneye başvurmak gerekir. Bu tarz uygulamaların herhangi bir iyileştirici etkisi olmaz. Erişkinlerin bebeklere göre daha fazla kemikleri vardır: Bebeklerde daha fazla kemik vardır. Büyüdükçe bazı kemikler birbirine kaynar ve sayı azalır.

Kaza sonrası kanayan bir kolla karşılaştığımızda, o uzuvda kanamanın üstünde bir seviyeye bez bağlayarak turnike uygulamanız gerekir:Hurafedir. Kanayan yaranın üzerine temiz bir bezle bastırmak gerekir. En son çare olarak turnike yapılır.

KAYNAK:HABERTÜRK

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hapşırırken kalp durur mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN