Çocuklarda doğru çanta ve ayakkabı seçimi

çanta omurgada eğriliğe, aşırı büyük ya da küçük ayakkabılar çocukların ayak kemiklerinin zarar görmesine neden olur. İşte size doğru alışveriş için tüyolar

Giriş Tarihi: 2.9.2016
Çocuklarda doğru çanta ve ayakkabı seçimi
alışverişinin en önemli iki parçası ayakkabı ve çantadır... Henüz gelişme çağında olan çocuklar için bu iki malzemenin hatalı alınması çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Biz de Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. İsmail Yılmaz'dan okul çağındaki çocuklara çanta ve ayakkabı seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrendik...

Bel kemeri de olmalı!

Sırt çantası ve içindeki ağırlıkların toplamı, vücut ağırlığının yüzde 15'inden az olmalı.
Ağırlık uygun dağıtılmalı. Daha ağır eşyalar bele daha yakın konmalı.
Sırt çantası uzun süre taşınmamalı. Uzun süre ayakta kalınacaksa sırttan çıkarılmalı.
Sırt çantasının geniş ve destekli omuz askıları ve bel kemeri bulunmalı.
Sırt çantası, her iki omuzdan asılarak düzgün taşınmalı.
Çantanın taşınma düzeyi kalça veya bel kemeri bölgesinde olmalı.
Çanta, bel kemeriyle sabitleştirilmeli. Böylece yer değiştirmesi önlenir ve postür bozulmaz.

Bel ağrısından koruyun

Op. Dr. İsmail Yılmaz, miniklerin bel ağrısından korunmak için neler yapması gerektiğini şöyle anlattı:
Doğru sırt çantası seçilmeli.
Çocukların taşıdığı yükü azaltmak için okulda dolaplar olmalı.
Bilgisayar kullanırken vücut doğru kullanılmalı.
Çocuğun teneffüslerde fiziksel aktivite yapması teşvik edilmeli.
Aşırı spor ve aşırı fiziksel aktivitelerden, omurgada yıpranma nedeniyle bel ağrısı ve fıtığa yol açabildiğinden sakınılmalı.
Ebeveynler, çocuklarının omurgasına bakarak bir eğrilik, kamburluk olup olmadığını sık sık kontrol etmeli.

Ayakları büyür diye büyük numara almayın

Okul döneminde çocukların en önemli ihtiyaçlarından biri ayakkabıdır. Çünkü ayakkabı seçimi, çocuğunuzun ayak sağlığını olumsuz etkileyerek ileride çok önemli sorunlara yol açabiliyor. Çocuğunuz için en uygun ayakkabıyı nasıl seçeceğinizi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. İsmail Yılmaz ile konuştuk."Bu dönemde çocuğunuzun ayakları çok kısa süreler içinde büyüyecektir" diyen Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: "Büyük ihtimalle alacağınız ayakkabı eskimeden, çocuğunuzun ayağına ufak gelmeye başlayacaktır. Aileler bu durumu göz önünde bulundurarak genelde çocuklarına göre 1 ya da 2 numara büyük ayakkabılar alırlar. Bu çok yanlış bir tercihtir. Çünkü bu dönemde çocuklar hareketli olduklarından ayakkabının içinde oluşan boşluk ayakkabı vurmasına, burkulmalara ve yaralara neden olabilir. Çocuğunuza alacağınız ayakkabı, en fazla yarım numara büyük olmalıdır. Eğer çocuğunuzun ayağında herhangi bir problem varsa o standart ayakkabılar yerine hekiminize danışarak soruna uygun çözümler sunan ayakkabılar ya da tabanlıklar kullanmanızda yarar var."

Plastik ve sentetik değil deri modelleri tercih edin

Çocuğunuzun ayak gelişimini korumak için rahat, yumuşak ve esnek ayakkabıları tercih edin.
Çocuğunuzun ayak sağlığını korumak için plastik ve diğer sentetik malzemelerden yapılan ayakkabılar yerine, deri veya kanvas olan modelleri tercih edin.
Ayakkabının iç yüzeyinin sıcağa ve terlemeye karşı ter emici malzemeden yapılmış olmasına dikkat edin. Aynı zamanda kışın çocuğunuzun ayağını soğuktan koruyacak ayakkabıları seçin.
Ayakkabının çocuğun ayağına uygun olmasına özen gösterin.
Ön kısmı geniş ve yuvarlak, arka kısmı güçlü ve hareketsiz olan ayakkabılar daha uygundur.

Ayakkabıyı öğleden sonra satın almak lazım

Çocukların da ayaklarının, büyüklerde olduğu gibi gün içinde şşiebileceğini unutmayın. Bu yüzden çocuğunuzun ayakkabısını sabah saatlerinde değil, öğleden sonra satın alın. Böylece ayağına en uygun numarayı alabilirsiniz.
Ayakkabı alırken ayakkabının çocuğunuzun ayağına tam oturup oturmadığını, büyük gelip gelmediğini her zaman kontrol edin. Bunu çocuğunuz ayaktayken ayakkabının ucuna başparmağınızla bastırarak anlayabilirsiniz. Ayakkabı en uzun ayak parmağından bir başparmak ölçüsünde uzun olmalıdır.
Çocuğunuz yanınızda değilken ayakkabı almak zordur. Çocuğunuzun ayağının taslağını çıplak olarak bir kartona çizip kartonu en uzun ayak parmağına 12 mm daha ekleyerek keserseniz doğru bir şablon elde edebilirsiniz. (Her iki ayak için ayrı ayrı ölçü almak lazım)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarda doğru çanta ve ayakkabı seçimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN