Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölümcül sepsis'e küresel ortak çağrısı

Örgütü'nün karar alma merci olan Dünya Sağlık Meclisi (WHA) Türkiye de dâhil olmak üzere gelişmiş ve gelişmekte olan 70'ten fazla ülkede önlenebilir ölümlerin en önde gelen nedeni olan sepsisin (kan zehirlenmesi) giderek artan tekrarlama sıklığına yönelik bir adım atılması için ortak çağrısında bulundu. Küresel Sepsis Birliği de 2020 yılına kadar her ülkenin bir ulusal eylem planı hazırlaması için çağrıda bulundu.

Giriş Tarihi: 8.9.2016 12:03
Ölümcül sepsis'e küresel ortak eylem çağrısı

Genellikle 'kan zehirlenmesi' olarak adlandırılan sepsis, vücudun enfeksiyona verdiği çok kuvvetli ve hayatı tehdit edici yanıtın neden olduğu bir komplikasyon. Doku hasarı, organ yetmezliği ve ölüme sebebiyet veren sepsis ilk etapta sıklıkla başka tıbbi durumlarla karıştırılıyor ve belirtileri göz ardı ediliyor. Sepsisin 2016 WHA yıllık toplantısında gündem maddesi olarak ele alınmasına ilişkin acil bir çağrı niteliğindeki eylem çağrısı, 1. Dünya Sepsis Kongresi'nin arifesinde Küresel Sepsis Birliği tarafından yayınlandı.

13 Eylül'deki Sepsis Günü'nden hemen önce düzenlenecek olan online konferansa dünyanın dört bir yanından 8 binin üzerinde kuruluş ve hekim katılacak. Sepsis geçirip sağ kalanlar ile hayatını kaybedenlerin yakınları, hikayelerini dünyanın farklı noktalarından paylaşacak. Küresel Sepsis Birliği Başkanı Dr. Konrad Reinhart, "Sepsis dünyadaki en yaygın ölümcül hastalıklardan biridir. Ayrıca hem gelişmiş ülkelerde hem de kaynakların kısıtlı olduğu bölgelerde eşit şiddette etki gösteren birkaç tıbbi durumdan biri. Dünyanın gelişmiş yerlerinde sepsis son on yılda yıllık olarak yüzde 5-13 oranında ciddi bir artış gösteriyor ve artık bağırsak kanseriyle meme kanserinin toplamından daha fazla can alıyor" dedi. Türk Yoğun Bakım Derneği 2. Başkanı Prof. Dr. Necmettin Ünal "Sepsis açısından en büyük risk altında olanlar; 60 yaşın üzerindeki bireyler, kronik hastalığı bulunan ve/veya kemoterapi alan kişiler, yenidoğan bebekler ve anneleri ile grip ve zatürre gibi yaygın hastalıklara karşı aşılanmamış kimseler" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölümcül sepsis'e küresel ortak eylem çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN