Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tüp bebek tedavisi hakkında merak edilenler

Yaşam umutla başlar! Başlangıçlar umutla beslenir, hayaller büyür, gelişir ve gerçek olur. Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek, bebek özleminize son vermek ve bu heyecanı yaşamak için tüp bebek tedavisinden faydalanabilirsiniz. Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Gurur Polat, tüp bebek hakkında bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Giriş Tarihi: 8.9.2016 10:44
Tüp bebek tedavisi hakkında merak edilenler

"Bazı çiftlerde doğal yollarla gebelik gerçekleşemez. Bazı kişilerde yapılan hormon, sperm, ultrason, tüp testleri normal olmasına karşın, gebelik gerçekleşmeyebilir. Bu durumda tüp bebek tedavisi yapılabilir. Tüp bebek kadın üreme hücreleri olan ların ve erkek üreme hücreleri olan spermlerin laboratuvar ortamında bir araya getirilerek vücut dışında suni bir döllenme meydana getirmek için uygulanan tedavi yöntemidir. Döllenen yumurtalar bölünmeye başlayıp ilk gelişim aşamalarını laboratuvar ortamında tamamladıktan sonra kadının rahmine yerleştirilir. Bilinen tüp bebek uygulamasına ek olarak mikroskop altında spermin yumurtanın içine enjekte edilerek döllenme sağlanabilir buna da mikroenjeksiyon yöntemi adı verilir."

Tüp bebek tedavisiyle nasıl uygulanır?

"Bu tedavide kadından alınan yumurtalar ile erkekten alınan spermler bir araya koyularak döllenmenin kendiliğinden gerçekleşmesi beklenir. Bilinenin aksine döllenme işlemi tüpün içinde değil, dish denilen küçük plastik tabakçıkların içinde olur. Bu tabakçıklar inkübatör denilen, anne rahmini taklit eden makinelerde tutulur. Bu makinelerin içinde ısı, ve karbondioksit oranları sabittir. Tüp bebek yönteminde yumurtanın etrafında yüzen spermlerden birinin, yumurtanın kabuğunu delerek içeri girip yumurtayı döllemesi istenir. İlk sperm içeri girdikten sonra yumurta kabuk yapısını değiştirdiğinden başka bir spermin içeri girişine müsaade etmez. Döllenme kontrolü ertesi gün yapılır ve aileye kaç yumurtanın döllendiği hakkında bilgi verilir. Döllenme oranları yumurtadan daha çok spermin kapasitesi ile ilgilidir. Spermde hareket, sayı veya şekil bozukluğu varsa dölleme işlemi gerçekleşemeyeceğinden bu tip spermler ile tüp bebek uygulanamaz. Bu durumda mikroenjeksiyon işlemi daha uygun olur."

Op. Dr. Gurur Polat "Tedavi süresince hastanın sürekli tedavi merkezine gelmesi gerekmektedir. Erkek hastanın ise sadece meniden sperm alınacağı gün merkeze gelmesi yeterli olur. Tüp bebek tedavisinde uygulanan hiçbir aşamada hastaneye yatmaya gerek yoktur. Hasta doktorunun belirlediği aralıklarda merkeze gelmesi yeterlidir. Hasta uygulamaların hemen ardından evine dönebilir. Tüp bebek tedavisi süresince doktorunuzun verdiği talimatlara tam olarak uyum sağlamanız, tedavinin başarılı bir şekilde sonuçlanması için çok önemlidir."

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Gurur Polat

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüp bebek tedavisi hakkında merak edilenler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN