Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dişlerimiz neden sararır?

Giriş Tarihi: 9.9.2016 14:40
Dişlerimiz neden sararır?

Diş Hekimi Ve Protez Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Kışlaoğlu, dişlerimizi sarartan en büyük etkenlerin öncelikle çok tükettiğimiz çay ve kahve olduğunu belirtti.

Bunların yanı sıra tüketiminin de sağlığa ve dişlere çok zarar verdiğini kaydeden Yrd.Doç.Dr. Kışlaoğlu, "Ayrıca kırmızı şarap ve diğer gıdalardaki renk verici bazı maddelerinde dişlerimize büyük ölçüde yıkıma sebep olmaktadır. Maalesef yaşlanmada dişleri sarartan etkenlerden biridir. Yaş ilerledikçe dişlerimiz sararıyor, çatlıyor, yüzeyi daha pürüzlü hale geliyor ve pürüzlü hale geldiği için dişler daha fazla leke tutar hale geliyor" dedi.

DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ

Diş beyazlatma yeterli gelmiyorsa porselen lamine diş yöntemi yani dişlerin üzerine özel porselen yaprakçıklar yapıştırılabildiğini veya bonding uygulama işleminin de diş beyazlatma ile beraber yardımcı olabileceğini anlatan Yrd.Doç.Dr.Çağdaş Kışlaoğlu, "Diş beyazlatma da ikinci yöntem, ev tipi diş beyazlatma yöntemidir. Ev tipi beyazlatma yönteminde hekim öncelikle kişi ile oturup bir değerlendirme ve dişlerin beyazlatmaya uygun olup olmadığını o seans değerlendirmiş olur. Kişiden özel bir ölçü alınır, bu ölçüye göre tam ağza oturan dişine ve diş etlerine taşmayan bir plak hazırlanır.

MARKETTEN ALDIĞINIZ ÜRÜNLER SAKIN KULLANMAYIN

Bu plakla beraber evde kullanacağı hekimin belirleyeceği özel bir marka kullanılır burada önemli konu şudur düzgün ve kaliteli bir marka kullanmak türk diş hekimliği birliği ve dünya gıda enstitüsü onaylı bir marka olmalıdır. Yani dişlerinizi beyazlatmak için kesinlikle marketlerden yada dışarıdan aldığınız ürünleri kullanmayın. Başta bu ürünler dişleri beyazlatıyor görünsede dişlere zarar vermektedir. Ev tipi beyazlatmada hazırlanan özel plaklar sayesinde hekim hastaya nasıl kullanması gerektiğini detaylı bir şekilde anlatmaktadır.

BU YÖNTEMLER ÇOK YANLIŞ

Yaklaşık günde 3-4 saat hazırlanan plağı takarak birkaç günde dişler daha beyaz hale geliyor. Ev tipi beyazlatma ile ofis tipi beyazlatma sistemi arasında diş beyazlatmada aslında çok büyük bir fark yoktur. Sadece süre farkları vardır. Bu sebeple hastanın hangi yöntem ile diş beyazlatma işlemini yapmak isteyeceğine karar vermesi gerekir. Bazı kişilerin alışkanlıklarına görede karar verilebilir. Örneğin kişi çok fazla kahve, çay ve sigara kullanıyordur. Bu alışkanlıklara sahip kişilerin daha fazla diş beyazlatma ihtiyacı gerekebilir. Kişinin kullanım alışkanlıklara bağlı kara vermekte lazımdır. Diş beyazlatma için dışarıdan kesinlikle bilmediğiniz ürünlerle (karbonat, çamaşır suyu vb. gibi) ya da yöntemleri kullanmamalıyız.

DİŞ MİNESİ İÇİN ÇOK ZARARLI

Çünkü diş minesi çok özel bir doku çok sert bir doku olmasına rağmen aşınabilir. Mine dişlerin yüzeyini örten tabaka bunun altında daha zayıf olan dentin tabakası vardır. Dentin tabakasına inildiği zaman artık hassasiyetler ve problemler başlar. Bu yüzden mineyi iyi korumak lazım, kesinlikle dişimize hekimimizin önerdiği diş beyazlatma ajandan başka ajan kullanmamamız önemli konudur" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dişlerimiz neden sararır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN