Önce yapay sonra gerçek kalp nakli

Yapay kalp nakli yapılan Yeşildal, fenalaşınca hastaneye kaldırıldı. “Bayramda da kal” önerisini dinleyen Yeşildal’a, bir gün sonra kazasında beyin ölümü gerçekleşen talihsiz gencin kalbi nakledildi

Giriş Tarihi: 25.9.2016
Önce yapay sonra gerçek kalp nakli
Konya Beyşehir'de yaşayan ve 3 kez kalp krizi geçiren Yeşildal (36), de başlayınca Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne başvurdu. Donörden kalp bulunamayınca, Prof. Dr. Ömer Beyazid tarafından geçen yıl 18 Eylül'de yapay kalp takılan 3 çocuk babası Yeşildal, evine dönüp yaşamına bu şekilde devam etti. Bayram öncesi fenalaşınca, Prof. Dr. Beyazid'e geldi. Yapay kalpte oluşan pıhtı giderilemeyince, kalp nakli olmasına karar verildi. Üç çocuğunu çok özleyen Yeşildal, 5 Eylül'de taburcu olup bayramı evde geçirmek istedi.

'BEKLE, KALP ÇIKABİLİR'
Kalp Transplantasyon Koordinatörü Fatma Temel, "Bence kal. Eğer kalp çıkar ve nakil olursan çocuklarını ömür boyu görürsün" dedi. Bu söz üzerine Yeşildal çocuklarının yanına gitmekten vazgeçti. Bir gün sonra kaza sonucu beyin ölümü gerçekleşen İlyas Aktaş'ın (32) organları ailesi tarafından bağışlandı. Yeşildal'a uyum sağlayan kalbi 4 saatlik operasyonla nakledildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce yapay sonra gerçek kalp nakli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN