Gözlerde keratokonus belirtilerine dikkat!

Gözünüzde kızarıklık, yaşarma, yanma ve kaşıntı gibi sorunlar varsa gözlerinizde keratokonus rahatsızlığınız olabilir. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Volkan Hürmeriç, gözün kornea tabakasına zarar veren keratokunus rahatsızlığını anlatıyor.

Giriş Tarihi: 2.11.2016 14:22
Gözlerde keratokonus belirtilerine dikkat!

"Keratokonus ülkemizde en sık görülen göz rahatsızlıklarından biridir. Genellikle kalıtımsal sebepler ile ortaya çıkan bu rahatsızlıkta gözün en dış kısmında bulunan kornea adını verdiğimiz saydam tabakada incelme ve dışarı doğru bombeleşme oluşur. Kornea tabakasındaki bu şekil bozukluğu miyop ve astigmat gibi görme bozukluklarının yanı sıra zamanla görme kaybına bile yol açmaktadır."

Keratokonus kornea tabakasına zarar verir

"Keratokonus her iki gözü etkilemekle birlikte, hastaların birçoğunda gözlerde birinde diğerinden daha fazla görme kaybına yol açmaktadır. Keratokonus belirtileri 8 ile18 yaş arasında başlayabilir. Erken yaşlardan itibaren başlaması hastalığın seyrini hızlandırarak daha tehlikeli hale getirir. Bazı durumlarda maalesef zamanında teşhis edilemediği için gerekli tedavi uygulanmayıp yalnızca gözlük ya da kontakt lens ile tedavi edilmektedir. Özellikle ailesinde keratokonus geçmişi bulunan kişilerin belirli aralıklarla göz taraması yaptırması erken teşhis için çok fayda sağlar."

Keratokonusun riskleri nelerdir

"Keratokonus göz sağlığına zarar veren dejeneratif bir rahatsızlıktır. Kornea içinde yapısal değişikliklere yol açar. Korneanın zamanla incelmesine ve şeklini değiştirerek konik bir şekil almasına sebep olur. Keratokonus görme fonksiyonlarının ciddi oranda bozulmasına, çift görmeye, görüntüde çizgiler oluşmasına ve ışığa karşı hassasiyet oluşmasına neden olur. Rahatsızlık çoğunlukla ergenlik döneminde daha fazla ortaya çıkar. İki gözde birden oluşması durumunda görme bozukluğu hastanın okurken sıkıntı çekmesine neden olur. Ayrıca bu durumdaki kişilerin araç kullanması da tehlikeli hale gelir. Hastalığın erken dönemlerinde bulanık görme başlar. Hastalığın ilerlemesi durumunda uzağı görmede sıkıntı yaşanır, geceleri görme kabiliyeti iyice düşer. Genellikle iki gözü de etkiler ancak ikisinde de farklı seviyelerde ilerler."

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Volkan Hürmeriç "Keratokonusda yapılan en önemli tedavi crosslinking (çapraz bağlama) tedavisidir. Halka arasında ışın tedavisi olarak da bilinen bu tedavi ile keratokonusun ilerlemesi durdurulabilmektedir. Crosslinking tedavisi yapıldıktan sonra 3-4 gün istirahat etmeye gerek duyulmaktadır. Crosslinking bazı olgularda excimer lazer ile birlikte uygulanarak görme artışı sağlanabilmektedir. Görme seviyesini arttıran bir diğer yöntem halka tedavisi denilen lazer destekli bir teknikdir. Ortalama 6-7 dakika içerisinde tamamlanan tedavinin ardından hasta ertesi gün normal yaşantılarına devam edebilir. Halka tedavisi ile görme seviyesi yaklaşık iki katına çıkarılabilir. Kerotokonus tedavisinde sadece çok ileri seviyeye ulaşmış olgularda kornea nakli uygulanır. Keratoplasti tedavisi olarak biline bu operasyonda şekli bozulan korneanın yerine donörden alınan sağlıklı kornea tabakası nakledilir. Günümüzde keratokonusda DALK adı verilen kornea nakli tekniği yapılmaktadır. Bu yöntemde korneanın sadece ön yüzeyi değiştirilmekte ve ileriki yıllarda oluşabilecek kornea reddi gibi komplikasyonları önüne geçilebilmektedir."

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Volkan Hürmeriç

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözlerde keratokonus belirtilerine dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN