Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genetik hastalıklara mükemmeliyet merkezi

Giriş Tarihi: 3.11.2016 14:22
Genetik hastalıklara mükemmeliyet merkezi

Türkiye'de Nadir Hastalıklar ve Genetik Kanser araştırmaları Hacettepe Üniversitesi'nde yapılacak Hacettepe'de kurulacak genetik biobankada genler toplanacak.

Türkiye, genetik kanser ve nadir hastalıklarda Avrupa ve ABD ile ortaklaşa mükemmeliyet merkezi olacak. Hacettepe Üniversitesi mükemmeliyet merkezi başvurusunu yaptı. TÜSEB destek verdi. Böylelikle, tüm nadir hastaların ve genetik kanser hastalarından alınan kan örnekleri Hacettepe Üniversitesi'nde kurulacak bio bankada toparlanacak. Avrupa, ABD ve Türk araştırmacılar bu bankadan verileri kullanarak genetik hastalıkları araştıracak ve yeni tedaviler bulacak.
Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Haluk Özen, on binde beş görülen nadir hastalıklarda ve genetik kanser konusunda işbirliği için ABD'ye gidiyor. İşbirliği onaylanır ve Hacettepe Avrupa'nın da kabul ettiği "Mükemmeliyet Merkezi" olursa bio bankalar için stok, araştırma ve tedavi uygulama merkezi olacak.
Türkiye'de akraba evliliği fazla olduğundan 7 milyon kişide nadir hastalık tespit edildi. Nadir hastalığın tanı ve tedavisinin çok zor olduğu için ailelere de devlete de maliyeti çok yüksek oluyor. Bu nedenle nadir hastalıkları araştıran ve tedavi eden bir "Mükemmeliyet Merkezi"ne ihtiyaç var. Hacettepe Üniversitesi Rektörü Haluk Özen, Üniversitenin "Mükemmeliyet Merkezi" olmak için emin adımlarla ilerlediğini belirterek şunları söyledi:

GENETİK HASTALIKLARIN BİOBANKASI OLACAK
"Biz çalışmalarımızla Avrupa'nın kabul ettiği Mükemmeliyet Merkezi olma yolundayız. Nadir hastalıklar Hacettepe'nin çok önemli bir hazinesi. Türkiye'de akraba evlilikleri çok yoğun. Bu durum nadir hastalıkların fazla görülmesine neden olmuş. Geçmişte hocalar, nadir hastalıkları olan çocukların bilime ciddi katkı sağlayacağını düşünerek, tedavileri için araştırma yaparken, bio bankalarda da bu çocukların hastalık materyallerini saklamışlar. Araştırmalar hala sürüyor. Sayı olarak az ancak, bulunan gen ve genlerin üzerinde yapılan tedaviler, büyük gruplara da öncülük açısından değer kazanıyor. Bu konuda Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) katkısı da bizim için çok önemli. TÜSEB'in katkısıyla Türkiye'de nadir hastalıklar ile uğraşanların hastalarının materyalleri aynı bio bankada toplanabilir."

ABD VE AVRUPA'LI BİLİM İNSANLARIYLA ORTAK ÇALIŞMA
Gelecek hafta ABD'ye gideceğini belirten Prof. Özen, "Nadir hastalıklar ve kanser konusunda Hacettepe'nin, hem Avrupa hem Avrupa bağlamında ortak projeler yaptığı karşılıklı eğitim alanında birliktelikte bulunduğu NIS-NCI ile görüşmeler yapacağım. Bu görüşme sonrası işbirliği kararı çıkarsa araştırma ve tedavi konusunda önemli adımlar atılacak. Bu tür genetik hastalıkların araştırması ve yeni tedavileri diğer geneli ilgilendiren hastalıkların tedavisinde de çığır açacak buluşlar getirecektir" diye konuştu.


MÜKEMMELİYET MERKEZİ NEDİR?
Bir ilgi alanında liderlik, öncülük, en iyi uygulama, araştırma, geliştirme, destek veya eğitim faaliyetleri sağlayan ekip, merkez ya da kuruluşa 'Mükemmeliyet Merkezi' adı veriliyor


7 MİLYON KİŞİ NADİR HASTA
Türkiye'de 7 milyon civarında nadir hastalıklı kişi var. Bilinen nadir hastalık sayısı 6 binden fazla ve genelde tıbbın her branşını ilgilendiriyor. Ancak vakaların çoğu çocuk yaş grubunda belirti verdiği için çocuk doktorlarının bu hastalıkları bilmesi önemli.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genetik hastalıklara mükemmeliyet merkezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN