Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İdrar kaçırma sebebiniz az su içmek olabilir

Kadınlarda yaygın görülen idrar kaçırma sorunu, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyecek düzeye ulaşabilir. Fazla kilo, çok tuz kullanma, hareket azlığı ve az su içmek, idrar kaçırma sorununa yol açabilir

Giriş Tarihi: 14.11.2016
İdrar kaçırma sebebiniz az su içmek olabilir

Pek çoğu söylemekten kaçınsa da idrar kaçırma, kadınlarda yaygın görülen bir durumdur. Her üç kadından birinde bu durum sorun yaratacak, yani yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyecek düzeye ulaşır. İdrar kaçırma sorununun aslında yüksek tansiyon, depresyon, şeker hastalığı, astım-bronşit gibi kronik hastalıklardan daha yaygın görüldüğünü söyleyen Liv Hospital Ulus Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Muammer Kendirci, kadınlarda görülen idrar kaçırmanın tedavisini anlattı...
Farklı idrar kaçırma tipleri var mıdır?
Kadınlarda genel olarak üç tip idrar kaçırmadan söz edilebilir.
Sıkışmaya bağlı idrar kaçırma: Burada mesane, idrarı yeterince depolayamaz ve istenilen miktara ulaşmadan kaçırılır. Her 100 idrar kaçırmadan 22'si bu şekildedir.
Stres tipi idrar kaçırma: Öksürüp-aksırma, hapşırma, gülme, egzersiz yapma ya da fiziksel aktivite gibi durumlarda kendini gösterir. Bu tip bozukluk da her 100 idrar kaçıran hastanın 50'sinde ortaya çıkar.
Her iki tip kaçırmanın bir arada olduğu durum: İdrar kaçıran her 100 hastadan yaklaşık 30'unda görülür. Genç ve orta yaş kadınlarda öksürme, hapşırma, fiziksel aktiviteye bağlı idrar kaçırma daha sık görülürken; daha ileri yaşlarda sıkışmaya bağlı idrar kaçırma ve her ikisinin bir arada olduğu kaçırma daha sık görülür.

FAZLA KİLO ETKİLİ OLUYOR
Yaşam biçimi ve beslenmenin etkisi nedir?
Fazla kilolu ya da obez olmak, kronik kabızlığa yol açan beslenme biçimi, az su içmek, fazla tuz kullanmak, düzenli egzersiz yapmamak, kronik sigara kullanmak; idrar kaçırma bozukluğuna yol açabilir veya şiddetini artırabilir. Bu faktörlerin düzeltilmesi idrar kontrolünün sağlanmasına katkıda bulunur.
Nasıl bir tedavi uygulanıyor?
İdrar kaçırma bozukluğunun tipine bağlı olarak ilaç tedavilerinden hastalar yarar görebilir. Özellikle sıkışmaya bağlı idrar kaçırmada ilaç tedavileri etkili seçeneklerden birisidir. İlaçlar, genellikle hastaların yüzde 50'sinde mesanede idrarın arzu edilen miktarda birikmesini sağlayarak idrara çıkma sıklığını azaltır, sıkışma hissini önemli ölçüde düşürür, idrar kaçırma yakınmalarını azaltabilir. Bu tip ilaçların bazı yan etkileri olabileceği ve başka amaçla kullanılan bazı ilaçlarla olumsuz şekilde etkileşebileceği için, mutlaka bir ürolog tarafından kullanımı önerilmelidir.

BOTOX YAPILABİLİR
Cerrahi tedavisi var mı?
İdrar kaçırma bozukluğunun ameliyatla da tedavisi mümkündür. Hastanın idrar kaçırma tipi, kaçırma şiddeti, bu duruma yol açan anatomik bozukluklar, hastanın yaşı, eşlik eden hastalıklar; yapılacak ameliyatın şekline karar vermede önemlidir. Sıkışma tipi idrar kaçırması olanlarda; artık ağızdan ilaç kullanmak işe yaramaz hale geldiğinde, 15 dakika süren bir müdahaleyle mesaneye botoks uygulanabilir ve kaçırma kontrol altına alınabilir. Öksürme-aksırma, gülme, hapşırma gibi durumlarda görülen idrar kaçırmada, uygun hastalarda genellikle vajinadan, kapalı yöntemlerle tedavi tercih edilir. Burada amaç, idrar kaçırmayı engelleyecek desteği sağlamaktır. İdrar kesesinde belirgin sarkma olmayan hastalarda genellikle 15-20 dakikalık bir ameliyatla sorun kalıcı olarak çözülebilir. Hasta genellikle aynı gün taburcu edilir ve ameliyatın etkisi ilk idrarla birlikte hissedilebilir. Bu tür girişimlerin başarı oranları ve hasta tatmini yüksek düzeydedir. İdrar kesesinde ve pelvik organlarda belirgin sarkıklığı olan hastalarda ise, ya vajinadan uygulanabilen kapalı yöntemlerle ya da batından endoskopik yöntemlerle sorun giderilebilir.

DOĞRU YAŞAMLA İDRAR KONTROLÜ
İdrar kaçırma bozukluklarında doğru yaşam alışkanlıkları sorunun çözülmesinde ya da en azında hafifletilmesinde yardımcı olabilir. Fazla kilolu hastalarda kilo vermeleri teşvik edilmeli, durağan hayatı olanlarda düzenli fiziksel aktivite ya da egzersiz yapmaları sağlanmalıdır. Ayrıca, kronik sigara içenlerde sigarayı bırakmaları için motivasyon, idrar kaçırmaya yol açan bazı ilaçların değiştirilmesi, sıvı alımının düzenlenmesi, kahve-çay-kola tüketiminin sınırlandırılması, kabızlığın giderilmesi, idrar tutmaya yardımcı olabilecek bazı pozisyonların öğretilmesi, işeme eğitimi gibi uygulamalar; bazı hastalarda sorunu tamamen ortadan kaldırabilir ya da hafifletebilir.

BU SORUNU YAŞAYAN KADINLAR YALNIZLAŞIYOR
İdrar kaçıran kadınlar kendilerini sosyal ortamlardan uzak tutuyorlar. İdrarla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmamak için evlerinden çıkmamayı tercih ediyor, sosyal hayattan uzaklaştıkları için yalnızlaştıkları hissine kapılıyorlar.

İDRAR KAÇIRMAYI AZALTABİLECEK ALTIN KURALLAR
Yeterince su için.
İhtiyacınız kadar tuz tüketin.
İçtiğiniz kahve ve çay miktarına dikkat edin.
Sigarayı bırakın.
Düzenli egzersiz yapın.
Kilonuz fazlaysa ideal kilonuza inmeye çalışın.
Kabızlığı engellemek için lifli beslenin.
Soğuk havalara dikkat edin.
İdrar yakınmalarınızı ciddiye alın, kronikleşmesine izin vermeyin.
İdrar alışkanlıklarınızın doğruluğunu sorgulayın, gerekirse bir ürologdan yardım alın.

YAŞAM KALİTESİNİ CİDDİ ŞEKİLDE BOZAR
Her yaş kadında ortaya çıkabilen idrar kaçırma, sosyal hayatı ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Hastalar, tüm yaşantısını idrar kaçırabileceği ihtimaline göre belirlemek durumunda kalıyor. İdrar kaçırma korkusuyla evden çıkmamayı tercih ediyor, sosyal ortamlara fazla giremiyor, gideceği yerlerde tuvalet bulamama endişesi taşıyor, toplu taşıma araçlarını kullanmaktan kaçınıyorlar. İdrar kaçıracağı endişesiyle sıvı tüketimini kısıtladığı için, buna bağlı bazı sağlık sorunlarına da davetiye çıkarıyorlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İdrar kaçırma sebebiniz az su içmek olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN