Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boyun düzleşmesi neden olur?

Boyun düzleşmesi rahatsızlığı son dönemlerde özellikle genç nüfusta oldukça sık görülen bir hastalık türüdür.

Giriş Tarihi: 21.11.2016 16:30
Boyun düzleşmesi neden olur?

Bu hastalık türü yorgunluğun,stres'in ve aşırı düşünmenin neden olduğu bir hastalıktır. Boyun düzleşmesi, şekli C'ye benzeyen omurga'nın aşırı yüklenme,aşırı stres ve stres gibi nedenlerden dolayı omurga'nın I şeklini almasıdır. İnsan vücudundaki omurgaların belli bir duruşu ve şekli vardır,bu duruş ve şekil zamanla belirli nedenlerden dolayı farklılaşarak bazı rahatsızlıklara sebep olabilir…

Boyun bölgemizdeki ve bel bölgemizdeki içe doğru gerçekleşen kavis, bu anatomik doğal duruşun temelidir. Bu doğal duruşu sağlayan ise yumuşak ve özel disklerdir. Bu disklerin kayması ya da belli nedenlerden dolayı şeklini kaybetmesi az önce de belirttiğimiz gibi boyun düzleşmesine neden olmaktadır.

NASIL ANLAŞILIR VE NEDENLERİ NELERDİR?

Boyun düzleşmesinin en net belirtileri arasında kronik ağrılar ve boyun hareketlerinde zorluklar yer almaktadır… Boyuna alınan darbeler de bu hastalığın başlangıcı için uygun ortamı sağlamaktadır. Kronik ağrılar nedeniyle başvurduğunuz doktorunuz MR sayesinde sizlere sonucu net bir şekilde bildirecektir.

Hastalığın adından da anlaşılacağı gibi çekilecek MR'da boynun düz bir hal aldığı görülüyorsa, hastalık başlamıştır. Hastalığın nedenlerinden bahsedecek olursak; Uzun süre öne eğik bir şekilde oturmak, aşırı yük kaldırmak, yüksek ve sert yastıklar kullanmak, koltuk ve kanepe gibi rahatsız yerlerde başın uygun pozisyon almadan yaslanması gibi birçok etken hastalığın başlaması için uygun ortamı oluşturmaktadır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boyun düzleşmesi neden olur?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN