Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doktoru kurtaran sihirli dokunuş

“Diz eklemi aşınması” nedeniyle zor günler geçiren ultra maraton koşucusu Dr. Özçelik, rehabilitasyon uzmanı Sarpkaya’nın uyguladığı tedaviyle iyileşti. Özçelik “Sihirli bir el, beni hayata döndürdü” dedi.

Giriş Tarihi: 21.11.2016 14:50 Güncelleme Tarihi: 25.11.2016 16:05
Doktoru kurtaran sihirli dokunuş

Muazzez Özçelik bir doktor. Yalova İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Servis'inde görev yapıyor. Pakistan'da ve Somali'de gönüllü ve görevli olarak hizmet verdi. "İyilik Meleği" oldu. Aynı zamanda da Türkiye'yi uluslararası ultra maraton yarışlarında da temsil eden iyi bir sporcuydu. Çok sayıda madalya kazandı. En son koştuğu yarış ise Bulgaristan'ın Rodop Dağları'ndaydı. Persenk Ultra Maraton Yarışı'na Uludağ'da hazırlandı. Yarış yaklaşık 36 saat sürdü. Bu sürede 130 kilometrelik zorlu parkurları aştı. 2 bin 200 metre yüksekliğe tırmandı. Ancak ikincilik madalyasıyla döndüğü bu yarış, son yarışı oldu. Sonrasında hastalığı baş gösterdi ve hastalığıyla mücadele ettiği dönem başladı.

HEDEF ENDONEZYA
Özçelik'in hastalığının adı kondromalazi patella ve iliotibal band sendromuydu (IT Band). Halk arasında "Diz eklemi aşınması" olarak biliniyordu. 2004'te başlayan ağrıları yıllar içinde dayanılmaz bir hal alan Özçelik, iyileşmek için uzun süre gitmedik doktor bırakmadı ancak derdine çare bulamadı. Hayatı kâbus oldu. Hastalığı nedeniyle spor yapamadığı gibi, araçta vites değiştirmek, otobüsle seyehat etmek ve sinemada uzun film izlemek bile işkenceye dönüştü. Sonunda arkadaş tavsiyesiyle fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Ülkü Sarpkaya'ya başvurdu. Onun eklem, tendon ve kas ağrıları için uyguladığı "proloterapi" sayesinde de iyileşmeye başladı. Özçelik şimdi "Sihirli bir el değdi. Tüm ağrılarımı kökünden çözdü. 2017'de Endonezya'da yarışacağım. Alacağım madalyayı Ülkü hocaya getireceğim." diyor.

Uzm. Dr. Ülkü Sarpkaya

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doktoru kurtaran sihirli dokunuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN