Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soğuk suyla yıkayıp doğal bir fırça kullanın

Giriş Tarihi: 27.11.2016
Soğuk suyla yıkayıp doğal bir fırça kullanın
Sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmak herkesin hayalidir. Bunun için saç bakımına önem vermek gerekir. İşte dikkat edilmesini gerekenler:
Saçlarınızın daha hacimli görünmesinin sırrı; kurutma tekniğinizde yatıyor. Saçı uzama yönünde değil, tam tersi yönde kurutmalısınız. Yani saç ayrımınızın soluna düşen saçları kurutuyorsanız; saçı sağa doğru atarak kurutun. Böylece saçlarınız çok daha gür ve hacimli görünecektir.
Saç tipiniz ne olursa olsun, uzman bir kuaförde, iki-üç haftada bir saçınıza yoğun bakım maskesi uygulatın. Saçlarınız boyadan yıpranmış ve yapılan işlemlerden sertleşmiş ve parlaklığını yitirmişse; bu işlemi haftada bir defa uygulamak, saçlarınızın görünümünde büyük fark yaratır.
Saçınızı yeni bir kuaförde boyatmaya karar verdiyseniz; ona mutlaka istediğiniz, sevdiğiniz ve nefret ettiğiniz saç renklerini gösteren bir fotoğraf götürün. Bazen sevmediğiniz saç renkleri, sevdiklerinizden daha çok tüyo verir.

DOĞRU HACİM VERİCİ ÖNEMLİ
Saçları ince telli olanlar; saç köklerine etki eden, hacim verici ürünleri tercih etmeli. Saçları normal olanlarsa; hacim için, saçın geneline uygulanan hacim verici ürünleri seçebilirler.
Kıvırcık saçlıysanız ve saçlarınızın kuru ve cansız görünmesinden şikayet ediyorsanız; şekil verici ürünlerin içinde silikon ve panthenol gibi maddeler bulunmasına özen gösterin.

SAÇINIZI SIKI TOKAYLA TOPLAMAYIN
Fazla yıkamak saçı kurutur, kırılarak yıpranmasına neden olur. Üç günde bir yıkamak büyük şehir yaşamanın kirli havasında zorunludur. Saç dipleri ve saç üzerinde yer alan asit ve koruyucu lipit tabakayı erittiği için saçınızı çok sıcak suyla yıkamayın; ılık su tercih edin.
Saç kurutma makinesini yüksek sıcaklıkta çalıştırmayın. Yüksek sıcaklık, fön çekmek ve aşırı sıcak maşalarla saçı şekillendirmek zararlıdır. Saçınızı toplarken çok gergin toka ve taçlar kullanmayın. Bu şekilde kullandığınız toka ve taçlar, saçlarınızın köklerinden çekilmesine ve kopmasına neden olur.
Saçınızda sedef ve egzama gibi özel bir hastalık varsa ya da dökülme gibi bir problem yaşıyorsanız; dermatoloğunuzun önereceği kükürt ve katran içeren mantar ve bakterilere karşı koruyucu özelliği olan ilaçlı şampuanları kullanın.
Saç dökülmeniz yoğunsa; saçınızı beslemek için dermatoloji uzmanınızın önerdiği biotin, çinko, selenyum, metionin, E, B, D vitaminlerini içeren destek ilaçları kullanın. Saç için doğru vitaminler de önemlidir. A vitamini eksikliği, saçları kırılganlaşır ve kepek oluşumunu artırır. B1 veya B6 vitaminleri eksikliği, saç dökülmesine sebep olur. C vitamini saç köklerini uyarır, saç tellerindeki pigment üretimini düzene sokar. B12 vitamini ise saç köklerini besler.

KIVIRCIK OLMAMASI İÇİN SAÇINIZI İYİ KURUTUN
Doğallıktan yana olun; plastik fırçanızı atıp yerine doğal kıllardan yapılmış bir fırça alın.
Saçınızı doğru şekilde yıkayın. Saçları haftada birkaç defa yıkamak yeterlidir. Her gün yıkıyorsanız; kremi önce kullanın, sonra saçları durulamadan sadece saç diplerini şampuanlayın. Ardından durulayın.
Saçları soğuk suyla yıkadığınızda üst deri kapanır ve yumuşak, parlak bir yüzey elde edersiniz. Kuruttuktan sonra soğuk hava vermeniz de benzer bir etki yapar.
Saçlar da gözeneklidir ve gözenekler havadaki nemi emer; bu da nemli havalarda saçların istenmeyen şekilde kıvırcıklaşmasına neden olur. Saçınızın gün ortasında kıvırcıklaşmasını önlemek istiyorsanız, evden saçlarınızı tamamen kurutmadan çıkmayın.
Saç kurutucular ve maşalar sadece saçların kabarmasını ve elektriklenmeyi önledikleri için değil, saçların sağlıklı olmalarını sağladıkları için de yatırım yapılmaya değer ürünler. İyonlu seramik aletler, saçlara kırıkları önleyen negatif iyonlar üfleyerek saçların güçlenmesini ve parlaklık kazanmasını sağlar.

SAÇ KREMİNİZİ SOĞUTUN
Buzdolabınızda saç kreminiz için de yer açın. Tıpkı diğer bakım ürünleri gibi saç ürünleri de buzdolabında muhafaza edildiğinde, içeriklerini daha uzun süre korurlar.
Serumu doğru miktarda sürün. İnce telli zayıf saçlara fındık büyüklüğünde uygulamanız yeterli. Kalın telli gür saçlar için ise ceviz büyüklüğünde ürün kullanılmalı.

NEM DOPİNGİ YAPIN
Hasar görmüş ve nemini kaybetmiş saçlarınız için önce kuaförünüzde profesyonel nem bakımı yaptırın. Ardından bunu evde haftada iki-üç kez nem maskesiyle destekleyin. Saçlarınızın eski yumuşaklığına kavuştuğunu göreceksiniz.

EL KREMİNİZDEN YARARLANIN
Eğer kuaförden çıktıktan sonra nemli havada saçlarınız kabarıp uçuşursa; el kreminizden bezelye tanesi kadar alıp avucunuza yayın ve çok hafif hareketlerle saçınızın kabaran yerlerine sürün.
Doğal dalgalı saçlarla uyanmak istiyorsanız; gece yatmadan önce saçınızı geniş bigudilerle içe doğru sarın. Sabah bigudileri açın ve saçınızı parmaklarınızla hafifçe karıştırıp dalgaları açın. Ardından biraz sprey sıkarsanız, tüm günü hacimli saçlarla geçirebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soğuk suyla yıkayıp doğal bir fırça kullanın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN