Türkiye'nin en iyi haber sitesi

neden olur?

Neredeyse herkesin şikayetçi olduğu saç dökülmeleri bakın neden oluyor...

Giriş Tarihi: 4.1.2017 11:37
Saç dökülmesi neden olur?

Erkeklerin saç dökülmesinden kadınlara kıyasla daha çok şikayetçi olduğu doğrudur. Dökülmeyi engelleyen ürünler ya da cerrahi müdahaleler çoğunlukla erkeklere ve erkek tipi saç dökülmesine yöneliktir.

Saç dökülmesinin vitamin eksikliği gibi basit ve geçici nedenleri olabileceği gibi, saç dökülmesi daha ciddi bir rahatsızlığa da işaret ediyor olabilir. Saç dökülmesinin tedavisinin mümkün olup olamayacağı saç dökülmesinin neden olduğuna bağlıdır. Burada hem genel hem de az rastlanan saç dökülmesi nedenlerini bir arada görebilirsiniz.

Erkek tipi saç dökülmesi: Erkeklerin üçte ikisinin 60 yaşından itibaren saçları dökülür ve bunun nedeni genellikle erkek tipi saç dökülmesidir. Bu tip saç dökülmesine hormonlar ve genler birlikte neden olur. Şakakların açıldığı ve M şeklinde bir saç çizgisinin belirgin olarak ortaya çıktığı görülür. Geri döndürmesi epey zor olan bu saç dökülmeleri için dökülmeyi geciktirici ürünler ya da saç ektirme benzeri yöntemler düşünülebilir.

Kalıtım: Kadın tipi saç dökülmesi yukarıda söz ettiğimiz erkek tipi saç dökülmesinin kadın versiyonudur. Belli bir yaşta saç kaybı yaşayan kadınların bulunduğu bir aileden gelenler bu tip saç dökülmesi riski ile karşı karşıyadır. Erkek tipinden farklı olarak kadınlarda M şeklinde saç çizgisi ortaya çıkmaz. Kadınlarda daha çok saç ayrım yeri genişler ve saç telleri gözle görülür şekilde incelir.

Kadınlık hormonları: Tıpkı hamileliğin hormonları etkilemesi gibi doğum kontrol haplarına başlayıp bırakmak da saç dökülmesine neden olabilir. Aynı şekilde menopoz dönemindeki hormonal değişikliklerin de saç dökülmesine yol açabildiği görülmüştür. Saç dökülmesinin hormonal nedenlerden kaynaklandığını düşünüyorsanız bir jinekologla görüşüp fikir alabilirsiniz.

Fiziksel stres: Herhangi bir fiziksel travma, ameliyat, kaza ya da ciddi bir hastalık, geçici olarak saç dökülmesine neden olabilir. Saçın bir yaşam döngüsü vardır. Saç uzar, biraz bekler ve ardından dökülür. Ancak gerçekten stresli bir dönem geçirdiğinizde bu döngü bozulabilir ve daha çok saç teli dökülme evresine doğru itilir. Fiziksel travmadan sonra 3 ila 6 ay içerisinde saç dökülmesi belirgin bir şekilde fark edilebilir. Neyse ki eğer böyle bir nedenden ötürü saçınız dökülüyorsa, vücudun iyileşmesiyle birlikte saçlar yeniden gürleşecektir.

Duygusal stres: Fiziksel strese kıyasla duygusal stres nedeniyle saç dökülmesine daha az rastlanır. Yine bu olmayacak bir durum değildir. Ölümler, boşanma, iflas benzeri duygusal anlamda kişileri zorlayan dönemlerde, eğer saçlarınız dökülmeye yatkınsa stres bu süreci hızlandırabilir. Stresle baş etmeyi öğrenmek sadece saçlarınız için değil genel sağlık durumunuz için her anlamda faydalı olacaktır.

Hamilelik: Az önce sözünü ettiğimiz fiziksel strese bir örnek de hamileliktir. Hamilelikte ayrıca hormonal faktörler de devreye girer. Hamilelikle ilgili saç dökülmeleri aslında daha çok bebek doğduktan sonra ortaya çıkar. Hamilelik nedeniyle saçlarınız dökülüyorsa bu konu üzerinde fazla durmanıza gerek yok. Birkaç ay içerisinde saçlar yeniden normale dönecektir.

Fazla A vitamini: Çok fazla A vitamini desteği ya da A vitamini içeren ilaç kullanmak saç dökülmesini tetikleyebilir. Bu da geri döndürülebilir bir saç dökülmesidir. A vitamini alımı normale döndüğünde, saçlar da yeniden sağlıklı şekilde uzayacaktır.

Vitamin B eksikliği: saç dökülmesinin önüne geçilebilir nedenlerinden biri de B vitamini eksikliğidir. Balık, et, çeşitli meyve ve sebzeler doğal B vitamini kaynaklarıdır. Her konuda olduğu gibi saç konusunda da sağlıklı beslenmek, sebze ve meyve ve iyi yağları tüketmek faydalı olacaktır.

Bağışıklık sistemi: Bağışıklık sistemi fazla aktif olduğunda saçkıran diye bildiğimiz türdeki saç dökülmesi görülebilir. Açıklayacak olursak, vücudu korumakla görevli bağışıklık sistemi bazı kişilerde saçı vücuda yabancı olarak görür ve yanlışlıkla hedef alarak saçın dökülmesine neden olur. Daha çok yuvarlak yamalar şeklinde görülen bu dökülmeler için çeşitli ilaçlar bulunmaktadır. Saçın yeniden çıkıp çıkmayacağı ya da yeniden dökülüp dökülmeyeceğini önceden bilmek zordur.

Ani kilo kaybı: Ani kilo kaybı da vücut için bir tür fiziksel travmadır. Kilo kaybetmeniz sağlığınız açısından yararlı olsa bile ani şekilde kilo vermek saç dökülmesine neden olabilir. Baazı bilinçsiz diyetlerde ise kilo kaybı vücudu strese sokar, vitamin ve mineral eksiklikleri ortaya çıkar ki bunların hepsi de saç dökülmesi nedenidir.

Saç şekillendirme: Yıllara yayılan bir süreçte ara vermeden saçlarınızı şekillendirmeye uğraştıysanız, şimdi bunun bedelini ödüyor olabilirsiniz. Sıkı örgüler, dalgalar, saç boyaları, fön, perma ve daha sayabileceğiniz pek çok kimyasal ya da yıpratıcı diğer işlemler saçların köklerini etkilemiş olabilir. Saçlarınızı bir süre rahat bırakmanız, şampuan sonrası saç kremi kullanmanız ve saçlarınızı ısı yayan aletlerden uzak tutmanız önerilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saç dökülmesi neden olur?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN