Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kansorojen mi? - nedir ve zararları nelerdir? Yasaklandı mı?

Milyonlarca kişinin sabah kahvaltılarında vazgeçmediği ürünlerden birisi olan konserojen madde mi içeriyor? Dün çıkan haberlere göre Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, ''Nutella'nın yapımında kullanılan palmiye yağının 200 derecede ısıtılması kansere davetiye çıkartıyor'' açıklamasını yaptı. Peki Nutella kanser mi yapıyor ve kaldırıldı mı? nedir ve neden zararlıdır? İşte detaylar...

Giriş Tarihi: 15.1.2017 00:10 Güncelleme Tarihi: 15.1.2017 00:10
Nutella kansorojen mi? - Palmiye yağı nedir ve zararları nelerdir? Yasaklandı mı?
Sabah kahvaltılarında birçok insanın kullandığı mve vazgeçemediği Nutella hakkında ortaya çıkan haberler korkuttu. Nutella'da tesipt edilen palmiye yağı nedeniyle Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi flaş bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada Nutella kansere davetiye çıkarıyor dedi. Peki Nutella kaldırılacak mı? Nutella kanserojen madde mi içeriyor? Palmiye yağı nedir ve neden zararlıdır? Nutella ile ilgili son gelişmelere haberimizden ulaşabilirsiniz. İşte detaylar...

NUTELLA KANSEROJEN Mİ? KALDIRILACAK MI?

Palmiye yağı ile ilgili yapılan araştırma sonucu 2016 yılında Avrupa Gıda Standartları Ajansı (EFA), 200 derece üzerinde ısıtılan palmiye yağının diğer bitkisel yağlardan daha tehlikeli olduğunu açıklamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), FAO ve FDA da aynı EFA gibi riske dikkat çekmiş ancak gıdalarda kullanılmasına bir kısıtlama getirmemişti. EFSA'nın raporunun ardından İtalya'da baskıa rtı ve Coop süpermarket zinciri ve unlu mamuller üreticisi Barilla ürünlerinden Palmiye yağını çıkardı.

Ferrero şirketi ise lezzetinin değişeceği gerekçesiyle dünyaca meşhur Nutella isimli çikolata-fındık ezmesi ürününde palmiye yağını kullanmaya devam etti ama İtalya' daki satışlarının son 12 ayda yüzde 3 düşmesi üzerine palmiye yağını savunan reklâm kampanyaları düzenlemeye başladı.

Nutella, Ferrero' nun en önemli ürünü, şirketin senelik 10 milyar euro'yu bulan satışlarının beşte biri Nutella' dan geliyor. Unilever ve Nestle gibi gıda üreticileri de palmiye yağını birçok üründe kullanıyorlar.

Ancak artan kamuoyu baskısı karşısında bu kez de marketler palmiye yağı kullanılan Nutella'ları raflardan indirmeye başladı

PALMİYE YAĞI NEDİR VE NEDEN ZARARLI?

2016 yılının Mayıs ayında yayınlanan detaylı EFSA raporuna göre, 200 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda rafine edilen palmiye yağı, diğer tüm bitkisel yağlardan daha tehlikeli kabul ediliyor. Palmiye yağının doğal kırmızı renginin sökmek ve kokusunu ortadan kaldırmak için yüksek sıcaklıklar kullanılıyor. Bu işlem glisidil yağlı asit esterleri (veya GE) olarak adlandırılan atık maddelere neden oluyor. Bu maddelerin hazmı da tümörlere yol açtığı düşünülen glisidol oluşumuna neden oluyor.

İtalyan Ferrero bünyesinde Nutella'dan başka Kinder (Sürpriz Yumurta), Ferrero Rocher ve Tic Tac gibi bilinen markalar bulunuyor.

NUTELLA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

*"Nutella" ismi, İngilizce "Nut(Fındık)" ve Latince'de tatlılar için kullanılan bir ek olan "ella"nın birleştirilmesiyle meydana gelmiş.

*Nutella, Dünya fındık rezervlerinin yüzde 25'ini kullanıyor.

*Nutella, pürüzsüz dokusu ve raf ömrü nedeniyle palmiye yağını tercih ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nutella kansorojen mi? - Palmiye yağı nedir ve zararları nelerdir? Yasaklandı mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN