Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 kiloluk bebekte 9 santimlik

İstanbul’da Sevinç ailesinin ikinci bebeğinde henüz anne karnında 24 haftalıkken tespit edilen 9 santimlik , doğumdan dakikalar sonra ameliyatla alındı

Giriş Tarihi: 31.1.2017 ABONE OL
3 kiloluk bebekte 9 santimlik kist

İkinci kez anne baba olmanın sevinciyle büyük mutluluk yaşayan Sevinç ailesi, 25 yaşındaki Zeynep Sevinç'in 24'üncü haftadaki rutin doktor kontrolünde büyük şok yaşadı. Henüz anne karnındaki bebeğin sağ akciğerinde 4 santimlik kist tespit edildi. Hekimler bebeği yakın takibe aldı. Kist, sonraki haftalarda süratle büyümeye başladı. Sağ akciğerin altındaki kist 9 santime ulaştı ve kalbinden bile daha büyük bir görünüme kavuştu. Sağ akciğeri tamamen kaplayan kist, kalbe de baskı yaptı ve kalbi sol akciğere kadar itti. Bu nedenle sol akciğer de çalışamaz haldeydi. Talihsiz yavru, akciğerleri fonksiyonlarını kaybettiği için doğar doğmaz ameliyat edilmezse solunum yetmezliğinden ölümle burun buruna gelebilirdi.

ACİL AMELİYATA ALINDI
Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Semih Halezeroğlu ve ekibinin yanı sıra yenidoğan uzmanları alarma geçti. Kist, riskli boyuta ulaşmasına rağmen kan dolaşımını bozmadı ve doğum 39'uncu haftada gerçekleşti. Korkulan oldu ve akciğerleri çalışmayan bebek, doğar doğmaz ciddi bir solunum sıkıntısı çekti. Önce oksijen desteği aldı, ardından Prof. Halezeroğlu tarafından acil ameliyata alındı. Çok riskli olan ameliyat başarılı geçti. Bebeğe "Hasan Efe" adı verildi. Hasan Efe henüz ameliyathanede iken solunum probleminden kurtuldu.

'HER GÜNÜM KÂBUSTU'
Bebeğinin sağlığına kavuşmasını gözyaşları içinde öğrenen anne Zeynep Sevinç, bebeğinin hayatının risk altında olduğunu öğrendiğinde büyük bir şok yaşadığını söyledi. Her gününün adeta bir kâbusa dönüştüğünü ifade eden anne Zeynep Sevinç, "Ya hayatını kaybederse kaygısı aklımdan hiç çıkmadı. Çok şükür ki Hasan Efe'mi sağlıklı bir şekilde kucağıma aldım. Artık çok mutluyum" dedi. Prof. Dr. Semih Halezeroğlu ise "Yaklaşık iki hafta boyunca yoğun bakımda takip ettiğimiz Hasan Efe artık gayet sağlıklı. Bundan sonra hiçbir fonksiyon kaybı olmayacak, sağlıklı bir yaşam sürecek" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 kiloluk bebekte 9 santimlik kist
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN