Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Psikolojide online terapi devri

Teknolojinin hayatımıza günden güne daha fazla girmesiyle en çok ihtiyaç duyduğumuz hizmetlere ulaşmak da kolaylaşıyor. Mobilden yemek söyleme, taksi çağırma, kıyafet alışverişi derken psikolojik destek de artık internetten yapılabilir hale geliyor.

Giriş Tarihi: 12.7.2017 16:55 Güncelleme Tarihi: 12.7.2017 22:20
Psikolojide online terapi devri

Teknolojinin hayatımıza günden güne daha fazla girmesiyle en çok ihtiyaç duyduğumuz hizmetlere ulaşmak da kolaylaşıyor. Mobilden yemek söyleme, taksi çağırma, kıyafet alışverişi derken psikolojik destek de artık internetten yapılabilir hale geliyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) 2017'de "depresyon" hakkında yayımladığı rapora göre Türkiye'de 3 milyon 260 bin 677 kişi depresyonda. Sağlık Bakanlığı'nın Şubat 2015 verilerine göre Türkiye'de, her 10 kişiden 1'i antidepresan kullanıyor. Bu veriler tüm dünyada yükselirken bu soruna geliştirilen çözümler de haliyle artıyor.

Özellikle büyük şehirlerde yaşayanların trafik, zaman bulamama gibi nedenlerle zorluk yaşadıkları durumları çözen ve birkaç dakika içinde uygun psikolog bulabilmeyi sağlayan internet siteleri, psikolojik desteğe herkesin kolay ve hızlı şekilde ulaşmasını sağlıyor.

Online terapiler aynı zamanda ofis kirası, sarf giderleri gibi masrafları da içermemesi sebebiyle fiziksel ofislerde yapılan terapilere kıyasla çok daha uygun maliyetlerle yapılabiliyor. Örneğin İstanbul'da 200 TL'den başlayıp 800-1000 TL'leri bulan seans ücretleri bu sistemlerde 100 TL'nin altında bile verilebiliyor.

Konuyla ilgili internetten psikolojik danışmanlık hizmeti veren psikologofisi.com sitesinden Ayça Özaslan, "Artık insanlar evlerinin, ofislerinin rahatlığında görüntülü görüşme ya da telefonla psikolojik destek alabiliyor; ayrıca bu şekilde doğru psikoloğa uygun fiyatlarla ulaşmak da çok kolaylaşıyor." şeklinde açıklıyor gelişmeleri.

Teknolojinin çözdüğü sorunlardan biri de insanların hangi ihtiyaçlarında hangi psikoloğa ulaşmaları gerektiğini bilmemesi. Uzmanlaştığı alanlar farklı olduğu için her psikolog, her soruna aynı derecede faydalı olamıyor. Online terapi sistemleri danışanları doğru psikoloğa yönlendirerek sonuçların verimliliğini de artırıyor.

Klasik psikolojik destek yöntemlerinde ilk bakışta görülemeyen bir diğer problem de; çoğu zaman birkaç seans sonra ancak anlaşılabilen, psikolog ve danışan arasındaki uyumsuzluk sorunu. Psikoloğundan memnun olmayan, yeterince anlaşılmadığını düşünen birçok kişi tekrar araştırma, tekrar tanışma seansları süresince ihtiyaçları olan yardıma ulaşabilmek için aylar harcayabiliyorlar. Online psikolog sistemleri bu gibi ihtiyaçlara da en uygun çözümü sunarak uzman değişimini birkaç dakikaya indiriyor.

"Bu zamana kadar kullanıcılarımızdan platform aracılığıyla gerçekleştirdikleri görüşmelerle ilgili son derece olumlu dönüşler aldık. Henüz ülkemizde yaygın bir sistem olmadığı için sistemi ilk defa kullanacak kişiler kısa süreli de olsa bir tereddüt yaşayabiliyorlar ancak bir kez deneyince kolaylığını anlıyorlar." diyen Ayça Özaslan, online psikolojik desteğin her ay sürekli büyüme gösterdiğini, ruh sağlığı alanında ciddi bir ihtiyacı giderdiği için global örneklerinde de görüldüğü gibi büyük bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu irtiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Psikolojide online terapi devri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN